נתניהו שוחח עם אובמה: הסכם מסוכן

ראש הממשלה דיבר עם הנשיא האמריקני לאחר ההכרזה על הסכם הגרעין עם אירן והביע את דאגתו ממנו. "ההסכם יאפשר לאירן להתחמש בנשק גרעיני ויזרים מאות מיליארדי דולרים למכונת הטרור", הזהיר. הקבינט כונס לדיון מיוחד

שעות לאחר שהעולם התבשר על הסכם גרעין היסטורי בין אירן לבין המעצמות, שוחח הערב (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה והביע בפניו את דאגותיה של ישראל מההסכם. במקביל, הודיעו האמריקנים כי שר ההגנה האמריקני יגיע בקרוב לישראל - אולי הוא יציע חבילה ביטחונית שתנסה להמתיק את גלולת ההסכם עם אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ראש הממשלה נתניהו הדגיש שבחינת ההסכם מעלה שתי סכנות מרכזיות: הוא יאפשר לאירן להתחמש בנשק גרעיני, בין אם בשמירה על ההסכם לאחר 10-15 שנה ובין אם בהפרתו קודם לכן", אמרו מלשכת נתניהו.

שוחחו בטלפון. אובמה ונתניהו (רויטרס)

ראש הממשלה הדגיש עוד את החשש מהתגברות מעשי הטרור בעקבות ההסכם. לדבריו, כתוצאה מההסכם יוזרמו מיליארדי דולרים "למכונת הטרור והמלחמה האירנית שמאיימת על ישראל ועל העולם כולו".

ואיך נשמעה השיחה הזאת מהצד השני? "ההסכם לא יגרע מדאגותינו בנוגע לתמיכתה של אירן בטרור ובאיומיה כלפי ישראל", השיב אובמה לנתניהו, על פי הבית הלבן.

זמן קצר לפני השיחה נשא נתניהו הצהרה רשמית באנגלית ובה הזהיר כי העולם הוא מקום מסוכן הרבה יותר היום משהיה אתמול. "השורה התחתונה של העסקה הרעה מאוד הזאת היא בדיוק מה שרוחאני אמר היום: הקהילה הבינלאומית מסירה את הסנקציות ואירן שומרת על תכנית הגרעין שלה", אמר נתניהו. "בתוך עשור יהפוך המשטר הזה לטרוריסטי הרבה יותר עם יכולת לייצר פצצות אטום. איזו טעות היסטורית מהדהדת. ישראל אינה מחויבת להסכם עם אירן מכיוון שאירן ממשיכה לבקש את השמדתנו. תמיד נגן על עצמנו".

עיקרי הסכם הקבע בין אירן למעצמות