"העולם מסוכן היום יותר מאתמול"

נתניהו הגיב באנגלית לראשונה להכרזה על הסכם הגרעין בין המעצמות לאירן. "ישראל אינה מחוייבת להסכם עם אירן שממשיכה לבקש את השמדתנו", אמר. "תמיד נגן על עצמנו". הקבינט התכנס, אובמה ונתניהו ישוחחו‎

ההסכם ההיסטורי בין המעצמות לאירן נחתם, הצדדים בירכו ובישראל זועמים. ראש הממשלה בנימין נתניהו נושא בשעה זו (שלישי) הצהרה רשמית בשפה האנגלית. הקבינט המדיני-ביטחוני  מכונס להתייעצויות בעקבות ההתפתחויות. אובמה מתכוון לשוחח היום עם נתניהו על הסכם הגרעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"העולם הוא מקום מסוכן הרבה יותר היום משהיה אתמול", אמר נתניהו בפתח דבריו. "בזמן שהנושאים ונותנים סגרו את העסקה בווינה, הנשיא הכביכול מתון של אירן צעד ברחובות טהרן כשמאחוריו קריאות מוות לאמריקה ומוות לישראל.

"המנהיג העליון של אירן, חמינאי, אמר ב-21 במרס שהעסקה אינה מגבילה את התוקפנות אירן בשום צורה. לפני שלושה ימים הוא הבהיר זאת שוב ותקף את ארצות הברית. הוא אמר שהמאבק נגדה יימשך גם אחרי ההסכם. וזה מה שנסראללה אמר על הסרת הסנקציות: אירן עשירה וחזקה תוכל לעמוד מאחורי בנות בריתה באזור יותר מאשר בכל זמן בעבר. תרגום: תמיכת אירן בטרור תגבר אחרי העסקה. העסקה הזאת חוזרת על הטעות שנעשתה עם צפון קוריאה. גם שם הובטח לנו שפקחים ימנעו ממשטר זה לפתח נשק גרעיני וכולנו יודעים איך זה נגמר".

הוא המשיך: "השורה התחתונה של העסקה הרעה מאוד הזאת היא בדיוק מה שרוחאני אמר היום: הקהילה הבינלאומית מסירה את הסנקציות ואירן שומרת על תכנית הגרעין שלה. בתוך עשור יהפוך המשטר הזה לטרוריסטי הרבה יותר עם יכולת לייצר פצצות אטום. איזו טעות היסטורית מהדהדת. ישראל אינה מחויבת להסכם עם אירן מכיוון שאירן ממשיכה לבקש את השמדתנו. תמיד נגן על עצמנו".

יעלון: "העולם החופשי העניק היום לגיטימציה לדרך הטרור"

מוקדם יותר התייחס נתניהו למתווה שהושג, וכינה אותו "טעות בקנה מידה היסטורי". סגנית שר החוץ חוטובלי (ליכוד) אמרה כי מדובר ב"כניעה של העולם לציר הרשע" וח"כ יחימוביץ' (המחנה הציוני) כינתה את ההסכם "מסוכן ומזיק".

שר החוץ האירני, מוחמד זריף (רויטרס)

"הסכם בקנה מידה היסטורי" (רויטרס)

"אעשה ככל יכולתי לחסום את שאיפותיה הגרעיניות של אירן", הבהיר נתניהו אחרי הדיווחים על גיבוש ההסכם. "כעת עם חתימת ההסכם, לאירן יש דרך בטוחה לנשק גרעיני. הרבה מההגבלות שהיו אמורות למנוע זאת יוסרו כעת. אירן תקבל מאות מיליארדי דולרים שיאפשרו לה להמשיך בשאיפותיה האגרסיביות ובטרור באזורנו ובעולם כולו".

עוד הוסיף נתניהו: "כשמוכנים לעשות הסכם בכל מחיר - זאת התוצאה. בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאירן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים. אי אפשר למנוע הסכם כשהנושאים ונותנים בו מוכנים לעשות עוד ועוד ויתורים למי שקורא גם תוך כדי השיחות 'מוות לארצות הברית'. ידענו היטב שהרצון לחתום על ההסכם חזק יותר מכל דבר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם. כן התחייבנו למנוע מאירן להתחמש בנשק גרעיני - וההתחייבות הזאת בעינה עומדת".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון טען כי אירן יצאה מהשיחות כשידע על העליונה. "העולם החופשי העניק היום לגיטימציה לדרך הטרור, במקום להיאבק בה בכל דרך. ההסכם הזה הוא טרגדיה לכל מי שחותר לשמירה על הסדר העולמי ולכל מי שחרד מהפיכתה של אירן למדינה בעלת נשק גרעיני".

״המשטר בטהרן הוא יצואן הטרור הגדול והקטלני ביותר בעולם, מעורב לרעה בכל סכסוך במזרח התיכון ולא מהסס לפעול, בין אם באופן ישיר ובין אם באמצעות שליחים, נגד מדינות ערב המתונות, נגד מדינת ישראל ונגד אינטרסים של המערב באזור", הוסיף יעלון. "ההסכם שנחתם עימו רק יסייע לו להמשיך במלאכת הדמים שלו".