יעלון: "דרשנו מהמורדים להגן על הדרוזים"

שר הביטחון מבהיר כי ישראל לא מפקירה את הדרוזים בסוריה. "המורדים הקרובים לגדר זוכים לסיוע הומניטרי, והתנאי הוא - 'אתם לא פוגעים בדרוזים", אמר. הלינץ' והתבטאויות גורמים דרוזים בישראל, אמר, גרמו לנזק

דרוזים בישראל צופים על הקרבות בסוריה (חדשות 2)

שר הביטחון משה יעלון התייחס היום (שני) להתפתחויות בגזרת סוריה וליחס של ישראל כלפי המורדים שנלחמים באסד, על רקע החשש של הדרוזים בישראל לגורל אחיהם מעבר לגבול. "המורדים בקרבת הגבול זוכים לסיוע הומניטרי מאתנו, כשהתנאי הוא לא לאפשר לארגוני הטרור להתקרב לגדר ולא לפגוע בדרוזים", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתדרוך לתא הכתבים המדיניים אמר יעלון כי המורדים משתלטים על הגולן ומביסים את אסד, כשהדרוזים בסוריה פועלים לצד המשטר נגד המורדים: "באזור הנשלט על ידי המורדים לא יצאו פיגועים ודווקא איפה שיש דרוזים יוצאים פיגועים". הוא ציין כי הלינץ' שבוצע בפצועים סורים שפונו לישראל וגם התבטאויות של גורמים בעדה הדרוזית גרמו להרבה מאד נזק. עם זאת, שיבח יעלון את התנהלות ראש העדה, השיח' מופאק טריף, וראשי הרשויות הדרוזיות.

"אנו מברכים את שר הביטחון על אמירתו המפורשת", הגיב טריף לדברי יעלון. "אנו בטוחים כי מערכת הביטחון תפעל ותוודא קיום התנאי שהציבה המדינה באשר לסיוע ההומניטרי הניתן למורדים". עוד הוא הוסיף כי ״הקשר בן העדה הדרוזית למדינה חזק ואיתן ואנו ערבים זה לזה. אין לנו כל עניין ואין לנו כל דרישה כי מדינת ישראל תתערב בלחימה בסוריה, אך חשוב לנו לעשות כל מה שניתן וכל מה שנדרש על מנת לוודא שאחינו הדרוזים לא ייפגעו".

שר הביטחון הסביר על המדיניות הישראלית אל מול המתרחש בסוריה והדגיש את הצורך שלא להתערב בסכסוך המדמם בין המורדים לאסד. עם זאת, הוא רמז למקרים שבהם ישראל לא תשב מנגד כשאמר: "יש קווים אדומים, ואם הם נחצים אנחנו פועלים".

"כשנחתים קווים אדומים אנו פועלים", יעלון (חדשות 2)

יעלון דיבר גם על פעולת ההשתלטות על המשט הפרו-פלסטיני לפנות בוקר ואמר: "זו הייתה פעולה מוצלחת, למרות חוסר שיתוף הפעולה. צוות הספינה חיבל במנוע שלה ולכן היה צורך לגרור אותה. שאר הספינות במשט הסתובבו לאחור וחזרו חזרה".

הוא הביע פסימיות בנוגע לסיכויים לחדש את התהליך המדיני והאשים את הפלסטינים: "לא יהיה הסדר קבע בדורנו, לא בגללנו. אנחנו
לא רוצים לשלוט בהם, אבל הם ברחו. מי שחושב שיצליח בלחץ מבחוץ באמצעות תכתיבים של מועצת ביטחון לא למד כלום מ-20 שנות משא ומתן מאז אוסלו ומ-120 שנות סכסוך".

שר הביטחון מתח ביקורת על הסכם הגרעין המתגבש עם אירן והזהיר כי הוא מבסס אותה כמדינת סף גרעינית. "האירנים היו תחת פיקוח, הקימו הכל מתחת לאף ורימו את המערב", אמר. "עד עכשיו הם מסרבים לחשוף את מרכיבי התכנית הצבאית שלהם".

יעלון הזהיר גם מהמשך השפעתה ההרסנית של הרפובליקה האסלאמית על האזור: "אירן מנסה להשפיע באפגניסטן, חותרת בבחריין, בערב הסעודית, ומנסה לבצע השתלטות בתימן באמצעות החוטים. היא ממשיכה לתמוך בחיזבאללה, בחמאס ובג'יהאד ומעודדת ביצוע פיגועים ביהודה ושומרון".