המסרים שהקליטו מראש פעילי המשט

עם מעצרה של הספינה "מריאן" שהייתה בדרכה לעזה, החלו להתפרסם ברשת מספר סרטונים שהוכנו מראש על ידי פעילי המשט. בסרטונים מציינים הפעילים את העובדה שכרגע הם נמצאים בשבי ומדגישים: "זה לא אומר שלא נעשה זאת שוב בשנה הבאה"

לאחר שלוחמי חיל הים הצליחו להשתלט על הספינה "מריאן" לפנות בוקר, הובלו הפעילים שהיו על סיפונה, ללא התנגדות או פגיעה פיזית אל חופי נמל אשדוד. עם ההשתלטות, שיחררו הפעילים, שככל הנראה התכוננו למהלך מראש, מספר סרטונים לרשתות החברתיות שהוכנו מבעוד מועד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אם אתם רואים את הסרטון הזה, זה אומר שהישראלים הפרו שוב את החוק הבינלאומי", אומר דרור פיילר, מוזיקאי ישראלי שנולד בשוודיה ואחד ממארגני המשט. "זה אומר שהם שבו אותנו ונהגו בנו כשודדי ים, וששוב מנעו מאיתנו להגיע לעזה".

בסרטון נוסף נראה פעיל בשם גוסטב גרגסטרום, בו הוא מדגיש שהוא נמצא כרגע בשבי. "זה לא משנה את העובדה שיש לפרוץ את המצור הלא חוקי", אמר. "זה רק אומר שנעשה את זה בשנה הבאה".

"ישראל מבצעת מעשה פיראטי בים התיכון"

מארגני המשט תקפו את ישראל על החלטתה לעצור את הספינה. באתר המשט נכתב כי "ישראל שוב מבצעת מעשה פיראטי בים התיכון". המארגנים הוסיפו כי "המהלך הזה מוכיח שצה"ל מכיר בכך שיש מצור ימי על עזה, למרות ההכחשה האחרונה ממשלת נתניהו כי קיים אחד כזה".

"אין לנו סיבה להאמין כי לכידתה של ה'מריאן' הייתה שלווה", ציינו באתר. "בפעם האחרונה שצה"ל אמר משהו כזה ב-2012, אנשים על סיפון האנייה 'אסטל' הוכו באלות. בשנת 2010 עשרה מנוסעי המרמרה נרצחו על ידי צה"ל במהלך מבצע דומה במים הבינלאומיים".

לטענתם, ממשלת ישראל בחרה להמשיך במדיניות של "אפס סובלנות" כלפי הפעילים ההומניטריים. "הם ממשיכים לאכוף ענישה קולקטיבית בלתי אנושית ובלתי חוקית נגד 1.8 מיליון הפלסטינים בעזה", הבהירו מארגני המשט. "אנו דורשים שממשלת ישראל תחדול מעצר בלתי חוקי של אזרחים שלווים שנסעו במים הבינלאומיים בתמיכה של סיוע הומניטרי".

בצה"ל ציינו כי הפעולה התבצעה בהתאם להחלטת הדרג המדיני, לאחר שמוצו כל הפניות בצינורות הדיפלומטיים למנוע מכלי השיט להגיע לרצועה. עם הגעתם לארץ, הפעילים שנמצאו על הסיפון יגורשו בחזרה למדינותיהם.

בהכנת הכתבה השתתף עמית ולדמן