מוכנים למשט: צה"ל יעצור את הספינות

חיל הים השלים את ההיערכות למפגש הצפוי לפנות בוקר עם ספינות הפעילים שמבקשים לשבור את המצור על עזה ובהם גם חבר הכנסת באסל גטאס. לוחמי צה"ל שיעלו לסיפון יחלקו איגרת מתורגמת שבה נכתב: "ברוכים הבאים לישראל, נראה שטעיתם בדרך"

שעות להגעת המשט לאזורנו, ובצה"ל נחושים למנוע מפעיליו להגיע לחופי עזה: לאחר שיצאה לדרכה וחצתה מספר תחנות בים התיכון, צפויה הספינה "מריאן" וספינות נוספות, קטנות יותר, שעליהן פעילים פרו-פלסטינים, להגיע לאזורנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אלא שהפעילים שעל הספינות הללו, ששמו להם למטרה להגיע לחופי עזה על מנת להסיר את מה שהם מכנים "הסגר הימי" על הרצועה, צפויים להיעצר בדרכם ליעד הסופי על ידי חיילי חיל הים שיעצרו אותם בלב ים. בצה"ל כבר ערוכים לעשות כן באמצעות אוניות חיל הים - והבהירו שלא יאפשרו את העברת הציוד לעזה באופן ישיר.

המפגש בין סירות חיל הים לפעילי המשט צפוי להתרחש מחר לפנות בוקר, וברגע שלוחמי צה"ל יעלו לסירות, הם צפויים להעניק לפעילי המשט, בהם גם חבר הכנסת באסל גטאס (הרשימה המשותפת), איגרת כתובה, בה מבהירה ישראל לפעילים כי ניסיונם להציג אותה כמדינה שפוגעת בזכויות אדם - שקרי.

האיגרת שהעבירה ישראל לפעילים (חדשות 2)


"אולי התכוונתם להפליג למקום לא רחוק מכאן - סוריה, שם טובח משטרו של אסד מידי יום בבני עמו וזאת בתמיכת המשטר הרצחני של אירן. לעומת זאת, כאן בישראל אנו מתמודדים עם מציאות שבה ארגוני טרור כמו חמאס, מנסים לפגוע באזרחים חפים מפשע. מול ניסיונות אלה אנו מגנים על אזרחי ישראל בהתאם לדין הבינלאומי", נכתב באיגרת.

בהמשך נכתב שישראל מסייעת להעברת סחורות וציוד הומניטרי לעזה מדי יום ועוזרת למאות פרויקטים הומניטריים ברצועה באמצעות ארגונים בינלאומיים לרבות הקמת מרפאות ובתי-חולים: "סך הציוד שנכנס מישראל לעזה שקול לתכולת יותר מ-500 אלף סירות כמו זאת שהגעתם איתה".

"אין סגר על עזה"

"איננו מוכנים לאפשר הכנסת אמצעי לחימה לארגוני הטרור בעזה כמו שנעשה בעבר באמצעות הים", מדגישה ישראל באיגרת. "רק לפני שנה סיכלנו ניסיון להבריח מהים מאות אמצעי לחימה שהיו מיועדים לפגוע באזרחים חפים מפשע". בנוסף, מוסבר שאין סגר על רצועת עזה והפעילים מוזמנים להעביר דרך ישראל כל ציוד הומניטרי.בנוסף נכתב: "אם זכויות אדם היו באמת מעניינות אתכם, לא הייתם מפליגים להזדהות עם משטר טרור שמוציא להורג ללא משפט תושבי עזה, ומשתמש בילדי עזה כמגן אנושי. אם הייתם מגיעים לישראל הייתם יכולים להתרשם מהדמוקרטיה היחידה במזרח-התיכון שמקפידה על שוויון לכל אזרחיה ועל חופש פולחן לבני כל הדתות. מדינה שפועלת על פי החוק הבינלאומי כדי לאפשר לתושביה חיים בטוחים ולילדיה לגדול בשקט ובשלווה".


הפעילים נערכים להשתלטות צה"ל על הספינות

על סיפון אחת הספינות מתקיימים תרגולים לקראת השתלטות לוחמי השייטת על הספינה וכל אחד מיושבי הספינה יודע בדיוק היכן יהיה ברגע שהלוחמים יעלו לסיפון.

על הספינה מתקיימות ללא הרף שיחות והדרכות שהדגש בהן הוא על התנגדות פסיבית בלבד, ללא נקיטת אלימות כלפי כוחות צה"ל. כמו כן, יושבי ה"מריאן" מדווחים על ליווי צמוד של כלי שיט שנקלט בסונאר לאורך כל הדרך. ההערכות שם הן כי מדובר בספינה של חיל הים.

אוניות חיל הים נערכות להשתלטות (דובר צה"ל)


אתמול בבוקר זכה המשט לחיזוק עם יציאתן של שלוש ספינות נוספות מכיוון כרתים. המארגנים חשפו את שמות הספינות: "ג'וליאנו 2", "רייצ'ל" ו-"ויטוריו". בשלב זה עדיין לא ברור האם הספינות יחברו ל"מריאן" והאם כל ארבע הספינות צפויות להגיע ביחד או בשלבים.