אובמה: חושש שנתניהו שוחק הדמוקרטיה בישראל

בתום 4 ימים של שתיקה, מתייחס נשיא ארה"ב אובמה לראשונה לבחירות בישראל בריאיון ל"האפינגטון פוסט" בו הוא מביע דאגה לאופייה הדמוקרטי של ישראל. "יהיה קשה לגרום לאנשים להאמין ברצינות בכך שמשא ומתן אפשרי", אמר אובמה בתגובה לדבריו של נתניהו על הקמת מדינה פלסטינית

המשבר המדיני נמשך: נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיב אמש (שבת) פומבית לראשונה לבחירות בישראל. בריאיון לאתר "האפינגטון פוסט" הביע הנשיא דאגה לאופייה הדמוקרטי של ישראל וסירב לומר אם ארה"ב תמשיך להטיל וטו בנושא המדינה הפלסטינית באו"ם. כמו כן אמר אובמה כי "ארצו שוקלת מחדש את המדיניות שלה" בעקבות הטענה של נתניהו על פיה לא תקום מדינה פלסטינית בזמן כהונתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון ראשון לאחר פרסום הבחירות לכנסת ה-20, הביע הנשיא אובמה את אכזבתו מדברי נתניהו. "אנו מאמינים שנתניהו התכוון לכך שלא תוקם מדינה פלסטינית בקדנציה שלו", אמר אובמה, "וזאת הסיבה שאנו צריכים לשקול מחדש את האופציות הזמינות לנו כדי להבטיח שלא נראה הידרדרות באזור".

עוד אמר אובמה כי הוא חושש משחיקתה של הדמוקרטיה בישראל כתוצאה ממדיניותו של ראש הממשלה נתניהו. בריאיון התייחס אובמה גם לדבריו של נתניהו ביום הבחירות לגבי ציבור המצביעים הערבים: "הרטוריקה הזו עומדת בניגוד למיטב המסורת של ישראל. בדמוקרטיה הישראלית מובטח לכולם שיקבלו יחס שווה והוגן".

"יש התקדמות עם אירן, אבל אין הסכם" (רויטרס)

"מתעקש שלאירן לא יהיה נשק גרעיני"

אובמה התייחס גם לשיחתו עם נתניהו לאחר הבחירות, שהוגדרה "קרירה וקשה": הנשיא סיפר בריאיון כי אמר לנתניהו ש"יהיה קשה למצוא דרך לגרום לכך שאנשים יאמינו ברצינות שמשא ומתן אפשרי".

"הסברתי לו כי אנחנו עדיין מאמינים שפתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה להבטיח את ביטחונה של ישראל לטווח הארוך, אם היא רוצה להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית", הוסיף אובמה על שיחתו עם נתניהו. "הסטטוס-קוו הנוכחי לא ניתן לשימור לדעתנו – הרחבת ההתנחלויות אינה מתכון ליציבות באזור".

בדבריו ציין אובמה כי תוצאות הבחירות בישראל לא משפיעות על המשך השיחות עם אירן."הם עדיין לא עשו את הוויתורים הדרושים כדי להשלים עסקה, אך הם פועלים בנושא ולכן יש סיכוי", אמר ביחס לממשל בטהרן, "בגלל ההערות האנטישמיות של ההנהגה האירנית, אני מתעקש עוד מתחילת כהונתי שלאירן לא יהיה נשק גרעיני". אובמה הכחיש כי קיימת טיוטה של ההסכם, ואמר כי ההתייעצויות בנושא נמשכות בשל ההתגמשות בעמדותיה של אירן.