בלעדי: שליח חדשות 2 עם פעילי המשט לעזה

בפעם השלישית התכנסו כמה עשרות פעילים ביוון לקראת "משט החירות" לעבר חופי הרצועה. הציוד הועמס, נערכו תיאומים בין חמש הספינות והפעילים מתעקשים: פנינו לא לעימות עם צה"ל. צפו

ביוון נשלמות ההכנות לקראת היציאה המתוכננת של המשט לעבר חופי עזה. חמש ספינות, כמה עשרות פעילים נחושים ומטרה אחת - למקד את תשומת הלב העולמית ברצועת עזה. שליח חדשות 2 אוהד חמו הצטרף לפעילים שמנסים להשפיע על דעת הקהל העולמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באחד מאיי יוון התקבצו הפעילים בחדר קטן לקראת המשט. היעד: נמל עזה. אלא שעוד לפני שיתמודדו עם כוחות צה"ל שימתינו להם בלב ים מול חופי הרצועה, מה שמעסיק אותם בימים האחרונים זה מזג האוויר שגרם לדחיית מועד ההפלגה.

בין המשתתפים חברי פרלמנט אירופים וערבים יחד עם אישים בולטים כמו נשיא תוניסיה לשעבר. אבל מי שמרכז את עיקר העניין בישראל ועורר סערה גדולה הוא חבר הכנסת באסל גטאס, שמצידו לא חושש מהמהומות שיתרחשו בכנסת עם שובו לישראל. "זה ניסיון נואל של הימין להסיר את הלגיטימיות לא רק מהייצוג הפוליטי של הערבים בכנסת אלא מכל הערבים מעצם הימצאותם במדינה", הוא הסביר.

"שומרים על חשאיות", ההכנות למשט (אתר משט החירות)

המארגנים שומרים על חשאיות יוצאת דופן. הסיבה לכך היא חששם שישראל תפעל כפי שנטען שעשתה בעבר, או תנסה למנוע או לכל הפחות לעכב את יציאת הספינות.

חלק ממשתתפי המשט הזה הם בוגרי המאווי מרמרה, אך נדמה שכאן מסתיים הדמיון. מספר המשתתפים והרקע שלהם שונים בהרבה, אלא שהאירוע המכונן ניכר בכל שיחה ואיתו בעיקר החשש מהרגע שבו ייפגשו את חיילי צה"ל. "אני מאמינה שישראל לא רוצה לראות עוד פעם תמונות כמו המשט של 2010", הסבירה זוהר רגבה, הנמנית עם מארגני המשט. "אני חושבת שהדבר הנכון מבחינתה יהיה לאפשר למשט הזה להגיע לייעודו. אנחנו לא לוקחים איתנו איזשהו ציוד לחימה. אם יהיה איזשהו עימות אלים הוא לא יבוא מצידנו".

"משימה פוליטית, לא הומניטרית"

אז מה בכל זאת יועמס על הספינות? לפי המארגנים על הסיפון יועמס בעיקר ציוד הומניטרי. יחד עם זאת, העובדה שמעבר כרם שלום פתוח ומאות משאיות מכניסות כמעט הכל לשטח הרצועה מדי יום - לא מבלבלת אותם. מבחינתם, המטרה היא אחרת. "זו לא משימה הומניטרית, זו משימה פוליטית. להסב את תשומת הלב העולמית למצור", הבהיר אחד מהמשתתפים.

ומה בנוגע לטענות הסיוע לארגון טרור? רגב מצדה סבורה שזו לא השאלה הנכונה. "אני לא רוצה להיכנס לדיון האם זה ארגון טרור. אני חושבת שגם אם הוא כזה אני חושבת שצריך לדבר איתו, והדרך הישראלית של התנתקות ומצור היא משהו שלא תורם לביטחון של ישראל".

"אלימות לא תבוא מאיתנו"

מי חיבל בספינה?

אלא שלא הכל הולך כמתוכנן. אחד ממארגני המשט הישראלי דרור פיילר אמר היום (חמישי) כי כוחות עלומים פגעו באחת הספינות. אם תהיתם במי מדובר, הוא טוען כי רק מקצוענים יכול לבצע זאת.

"היתה חבלה בשני הפרופלורים בספינה בזמן שהיא עגנה בנמל", הסביר פיילר. "כשניסו לצאת איתה, הפרופלורים התעקמו ובקרקעית נכנסו מים. מי שעשה חבלה מתחת למים הוא לא חובבן".

התסכול הפלסטיני בכלל ושל חמאס בפרט - גדול במיוחד. בשנים האחרונות עיקר תשומת הלב הערבית והמערבית נדדה מהנעשה בעזה למתרחש במקומות שונים במזרח התיכון. לפיכך גם אם בסופו של דבר המשט לא יגיע לייעדו, היעד האמיתי מבחינתם כבר הושג: להשיב את העניין התקשורתי ולו לזמן קצר לנעשה ברצועת עזה.