הפלסטינים הגישו המסמכים לבית הדין בהאג

הרשות הפלסטינית הגישה לראשונה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג תיקי עדויות נגד פשעי מלחמה שלכאורה ביצעה ישראל בעזה, בהתנחלויות ובמזרח ירושלים. במשרד התובע הראשי של בית הדין מסרו לחדשות 2 Online: "זהו תהליך ראשוני והוא אינו חקירה"

הפלסטינים הגישו לראשונה עדויות נגד ישראל בהאג: שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מאליכי הגיע היום (חמישי) לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג והגיש לראשונה תיקי עדויות המפרטים את פשעי המלחמה שביצעה לכאורה ישראל ברצועת עזה, בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. הקבצים שהועברו לבית משפט יגיעו לידי התובע הראשי של בית הדין, פאטו בנסודה, שיבצע חקירה ראשונית במטרה לקבוע אם יש מספיק ראיות לפתוח בחקירה בקנה מידה מלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשרד התובע הראשי הבהירו בשיחה עם חדשות 2 Online, כי על אף שהוגשו חומרי חקירה - אין זה מבטיח כי אכן תיפתח חקירה בנושא. "מטרתו של תהליך הבדיקה הראשוני הוא לקבוע האם יש בסיס סביר להמשך החקירה", הדגישו. " המידע שיוגש לא יפעיל באופן אוטומטי חקירה".

עמר חיג'אזי, פקיד משרד החוץ הפלסטיני שנמצא היום בהאג, אמר כי הגשת הקבצים "עומדת בקנה אחד עם האחריות שלנו לשתף פעולה עם משרדו של התובע של בית הדין. אנו פועלים למען החופש שלנו וההגנה על עמנו, פעולות שעליהן אנו לא מקבלים גיבוי מאף אחד, כולל מועצת הביטחון של האו"ם. זו האפשרות האחרונה שלנו", הבהיר.

"זה ייקח לבית הדין הרבה זמן עד שהם יפעלו, אולי חמש עד עשר שנים", אמר אביל אבו זנאייב, השגריר הפלסטיני בהולנד. "הצעד של היום הוא אחד מהרבה מאוד צעדים בהם ננקוט בעתיד".

במקביל לדיווחים על הגשת הקבצים, צייצה הרשות הפלסטינית בשמו של יושב הראש אבו מאזן בדף הטוויטר שלה. "הגיע הזמן לשים סוף לטרגדיה הפלסטינית ולהבטיח את זכותו של העם הפלסטיני תחת החוק הבינלאומי", נכתב בציוץ.

"הגיע הזמן לשים סוף לטרגדיה הפלסטיני". א (רויטרס)


בישראל נערכו ל'צונאמי המדיני' של הפלסטינים

מוקדם יותר היום פורסם כי מוסטפא ברגותי, ראש היוזמה הלאומית הפלסטינית, אמר כי מטרת הפלסטינים היא "להוכיח שהתבצעו פשעי מלחמה כדי שתהיה חקירה של התובע הראשי". ברגותי הוסיף כי באש"ף שואפים להסיר את החסינות של "ישראל ומנהיגיה" על מנת להעמיד את המדינה למשפט.

באש"ף ציינו כי קיים קשר עמוק בין הפשעים לכאורה שמתבצעים במסגרת ההתנחלויות, המצור על עזה וההתקפה על האזרחים בעזה. ביום שני, לאחר פרסום דוח האו"ם שגינה את פעילות ישראל במבצע צוק איתן, הסבירו בארגון הפלסטיני כי הדוח מחזק את רצונם לגשת לבית הדין הבינלאומי.

בישראל נערכו בחודשים האחרונים לצונאמי המדיני שעלול להתרחש בעקבות דוח החקירה של האו"ם באמצעות פרסום דוח נגדי - כזה ששם דגש על הפעולות ההומניטריות והניסיון להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע. בשבוע שעבר חשף משרד ראש הממשלה את עיקרי הדוח הישראלי, שמציג את פשעי המלחמה של החמאס וארגוני הטרור ברצועה. בין היתר מופיעות בדוח עדויות על האסטרטגיה של ארגון הטרור העזתי - למשוך את הלחימה לאזורים עירוניים ושימוש באוכלוסייה אזרחית כמגן אנושי.

ישראל נערכת לקרב הסברה (רויטרס)


ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס השבוע לפרסום דוח האום ואמר כי מדובר ב"דוח מוטה. הוועדה שכתבה אותו מונתה על ידי מועצה שקוראת לעצמה 'המועצה לזכויות האדם', כשבפועל היא עושה הכל חוץ מלדאוג לזכויות אדם. זו ועדה שמגנה את ישראל יותר מאשר את אירן, סוריה וצפון קוריאה יחד. ישראל מגנה על עצמה ועושה זאת בהתאם לדין הבינלאומי".

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר , יו"ר ארגון שורת הדין, אמרה כי "תביעות הפלשתינים נועדו ליחסי ציבור ולחץ על ישראל, הן חלשות ונעדרות כל ביסוס ולישראל יש טענות חזקות אשר פוסלות ומבטלות את התביעה". עם זאת, לדבריה, ישראל נמצאת במלכוד מכיוון שהיא אינה יכולה להעלות את טענותיה בפני בית הדין ורואה בו כגוף שיפוטי מוטה.