חמאס על הדוח: ירינו רק על מטרות צבאיות, לא על אזרחים

הארגון שהוביל את הלחימה נגד ישראל ב"צוק איתן" דוחה את מסקנות ועדת האו"ם על המבצע שקבע ששני הצדדים ביצעו פשעי מלחמה. "הדוח לא מאוזן ביחסו לקורבנות ולרוצחים", אמר בכיר בארגון. הרשות: נלמד את הדוח‎

לא רק בישראל מתרעמים על דו"ח הוועדה שמינתה מועצת זכויות האדם של האו"ם לבדיקת אירועי צוק איתן בקיץ 2014 שפורסם היום (שני). בחמאס דוחים את הטענות שלפיהן הארגון ביצע פשעי מלחמה במהלך המאבק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לקריאת הדוח המלא לחצו כאן

בכיר חמאס ר'אזי חמאד אמר בעקבות פרסום המסמך: "הטילים כוונו לאתרים צבאיים ישראלים, לא לעבר אזרחים". הוא אף מתח ביקורת על חוקרי האו"ם וטען כי "הדוח לא מאזן בין קורבנות לרוצחים".

"לא ירינו על אזרחים". ארכיון (מנדי הכמן ,פלאש 90)

סעיב עריקאת, בכיר הרשות הפלסטינית, התייחס גם הוא לדוח ואמר כי ברשות ילמדו את הממצאים וההמלצות של דוח האו"ם. "נשים זאת בעדיפות הראשונה בהתאם למחיבותינו לכיבוד מוסדות החוק הבינלאומי".

על פי ממצאי הדוח, 742 פלסטינים נהרגו כתוצאה מתקיפות אוויריות של צה"ל על בתי מגורים ברצועת עזה, מרביתם נשים וילדים. לפחות 142 משפחות איבדו שלושה או יותר בני משפחה בהתקפות אלה. "העובדה כי ישראל לא שינתה את מדיניות התקיפות האוויריות שלה אפילו לאחר שהתבררו השלכותיהן על אזרחים מעלה את השאלה אם התנהלות זאת היוותה חלק ממדיניות רחבה שאושרה, לפחות באופן טקטי, בדרגים המדיניים הגבוהים ביותר", נכתב בדוח.

"היקף ההרס והסבל האנושי בעזה היה חסר תקדים בהיקפו וישפיע על הדורות הבאים", טענה יושבת ראש הוועדה, השופטת בדימוס מרי מקגוואן-דיוויס בתדרוך עיתונאים שנערך היום. היא התייחסה מנגד גם לאיום הטילים בקרב תושבי הדרום: "ישנו בישראל פחד מתמשך בקהילות אשר חיות תחת איום מתמיד".

מבלי לציין את חמאס באופן ישיר, מציינים בדוח האו"ם כי פעולות האיבה גרמו למצוקה והפרעה עצומה על החיים האזרחיים בישראל. "לעיתים קרובות חזו האזרחים המתגוררים בקרבת עזה בדאגה בהפגזות מחלון ביתם, אך נאבקו גם להגיע בזמן למקלטים עם ילדיהם עם השמע צפירות האזעקה המתריעות על נפילות קרבות", נכתב בדוח. "השיגור חסר האבחנה של אלפי טילים, רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, נעשה כך נראה, במטרה לזרוע אימה בקרב אזרחי ישראל".

"צה"ל איתר 14 מנהרות שהובילו מרצועת עזה לשטח ישראל, ואשר שימשו לתקיפת חייליו במהלך הקרבות. עצם קיומן של המנהרות יצר טראומה בקרב אזרחי ישראל שחששו כל העת מפני אפשרות שיותקפו על ידי מחבלים שיגיחו מתחת לפני האדמה", הוסיפו בוועדה. הם מציינים כי 21 עצורים פלסטינים שהוחזקו במעצר ברצועת עזה - הוצאו להורג בחשד לשיתוף פעולה עם ישראל. "הוועדה מאמינה כי מעשה זה מהווה פשע מלחמה, האחראי לכך חייב לתת את הדין".