נתניהו על דוח האו"ם: הוא מוטה, ישראל לא ביצעה פשעי מלחמה

במערכת הפוליטית תוקפים את מועצת זכויות האדם של האו"ם לאחר הדוח אודות מבצע "צוק איתן". ראש הממשלה: "הוועדה עושה הכל חוץ מלדאוג לזכויות אדם". המחנה הציוני: "לא נסכים שישוו את חיילי צה"ל לטרוריסטים". ליברמן: "המועצה היא פושעת מלחמה". בנט: "דוח עם דם על הידיים"

"דוח שמשווה את חיילי צה"ל לטרוריסטים? לא ייתכן": במערכת הפוליטית הגיבו היום (שני) בחריפות לממצאי דוח מועצת זכויות האדם של האו"ם אודות אירועי "צוק איתן" בקיץ 2014. התמונה הכללית העולה מן הדוח היא הפניית אצבע מאשימה לעבר ישראל וחמאס בביצוע פשעי מלחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפרסום הדוח בפתח ישיבת סיעת הליכוד ואמר כי "הדוח מוטה. הוועדה שכתבה אותו מונתה על ידי מועצה שקוראת לעצמה 'המועצה לזכויות האדם', כשבפועל היא עושה הכל חוץ מלדאוג לזכויות אדם.

"זו ועדה שמגנה את ישראל יותר מאשר את אירן, סוריה וצפון קוריאה יחד. היא מינתה בתחילה לעמוד בראש הוועדה הזו אדם שנתפס מסית ומדיח נגד מדינת ישראל, שגם קיבל כסף מהפלסטינים. ישראל מגנה על עצמה ועושה זאת בהתאם לדין הבינלאומי".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כינה את מועצת זכויות האדם של האו"ם "גוף מוטה וצבוע" שלדבריו "מעוות ומטרתו אחד: להשחיר את פניה של מדינת ישראל ולהוסיף שמן למדורת הדה-לגיטימציה כלפיה".

השר בנט הצטרף לדברים והוסיף כי "זהו דוח עם דם על הידיים כי הוא מתיר רצח יהודים, הוא מנסה להפוך דם יהודי למוצר הזול ביותר בעולם המודרני. זהו דוח עם דם על הידיים מכיוון שהוא כובל את ידי החיילים שלנו מלהגן על תושבי הדרום והמדינה כולה. הוא מדלג על רצח הנערים כאילו לא התרחש ואינו ראוי לחקירה".

לדבריו, "מול דוח עם דם על הידיים, אנו מתייצבים גאים בצבא המוסרי ביותר בעולם, ואומרים בקול ברור: העם היהודי ימשיך להגן על חייו, אם תאהבו את זה ואם לא".

"אני לא צריך אף דוח בינלאומי ואף וועדה כדי לדעת שצה"ל הוא צבא מוסרי", אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג. "בעוד שאצל החמאס הרג חפים מפשע הוא המטרה העיקרית, אני יכול להגיד מניסיוני בישיבות קבינט רבות ששאלת הפגיעה בבלתי מעורבים וחפים מפשע עולה תמיד על השולחן והיא שיקול כבד משקל בהכרעות המבצעיות של ישראל".

יו"ר התנועה ושותפתו של הרצוג למחנה הציוני, ח"כ ציפי לבני, תקפה אף היא את ממצאי הדוח: "לא נקבל השוואה בין טרוריסטים לחיילי צה"ל, לא נסכים שידברו על חיילי צה"ל ועל טרוריסטים בנשימה אחת וזו אבחנה חשובה לכל מדינה שנלחמת בטרור. חיילי צה"ל נלחמים בטרור גם אם לפעמים נפגעים אזרחים. ארגוני הטרור אינם מבחינים והורגים גם אזרחים וגם חיילים. וזה לא משנה אם זה דניאל טרגרמן בן ה-5 או דני גונן שנרצח בשישי בדולב. זו מטרת הטרור".

"מועצת זכויות האדם היא פושעת המלחמה"

יו״ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן, ששימש בזמן המבצע כשר החוץ טען כי דווקא מועצת זכויות האדם של האו"ם היא זו שמבצעת פשעי מלחמה: "מועצת זכויות האדם של האו״ם והוועדות המוטות שהיא מקימה מבצעות באופן קבוע פשעים נגד האנושות כשהן משכתבות את ההיסטוריה ומעוותות מציאות שבה יש מדינה שנלחמת בכדי להגן על ילדיה שמותקפים בטילים על-ידי ארגון טרור שפועל מתוך ריכוזי ילדים״.

ח"כ חיים ילין (יש עתיד), ששימש ראש המועצה האזורית אשכול בזמן מבצע צוק איתן אמר כי מדובר בדו"ח שהוא "לא יותר מחותמת גומי הנותן רוח גבית לארגוני הטרור בעולם להמשיך ולפעול כנגד חפים מפשע. מזכ"ל האו"ם שהורה לבנות ברצועת עזה מרפאות ובתי ספר שהפכו למבני טרור, נושא באחריות לטבח ולהרס באזור בהתקפותיו כנגד מדינת ישראל. הגיע העת שהעולם יסתכל על המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון בצורה אובייקטיבית."

"ממצאי האו"ם צריכים להדליק נורה אדומה על ההתנהלות בצוק איתן. מדינת ישראל שגתה בהחרמת הוועדה, והחרמתה כמוה כקבוצה שלא מופיעה למשחק. השופט פוסק הפסד טכני", הגיבה יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון.

"מדובר בפספוס כפול", המשיכה גלאון, "פעם אחת, משום שבין השאר הדו"ח הוא תוצאה של הוויתור של ישראל על ההזדמנות להציג את העדויות שבידיה ופעם שניה משום שישראל פספסה את ההזדמנות להשתמש בוועדה כזירה להשפיע בה על דעת הקהל העולמית. חבל שלא נלמד הלקח מפעמים קודמות ודומות."