בדרך למדינה דו-לאומית? "לבטל ההכרה בישראל"

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת פרסם מסמך בו הוא קורא לסגת מההבנות מימי הסכמי אוסלו ולבטל את ההכרה במדינת ישראל. במקביל מאיימים הפלסטינים כי אם לא תחול התקדמות במישור המדיני, תעביר הרשות לישראל את האחריות לנעשה בגדה

נסוג מפתרון שתי המדינות? עריקאת (רויטרס)

מי שעמד בראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, קורא לרשות הפלסטינית לבטל את ההכרה במדינת ישראל מימי ערפאת - כך פורסם הערב ב"אולפן שישי". ההצעה של עריקאת מהווה נסיגה של אבו מאזן מפתרון שתי המדינות, והטלת האחריות על הפלסטינים בידי ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הבכיר הפלסטיני ניסח מסמך בן 65 עמודים, ובו הוא מבקש לבטל את ההכרה הפלסטינית בישראל, כפי שנקבעה בהסכמי אוסלו ונוסחה במכתבו של יו"ר הרשות דאז, יאסר ערפאת, לראש הממשלה יצחק רבין.

מלבד המהלך המדיני שמהווה מכשול נוסף בדרך להסכם בין הצדדים, מאיים עריקאת כי אם בקרוב לא תחל התקדמות בדרך למימוש רעיון שתי המדינות, אזי הרשות הפלסטינית תעביר לישראל את האחריות על הנעשה בכל שטחיה בגדה המערבית. בפועל לא מדובר בפירוק הרשות, אלא בביטול שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל.

מדובר במהלך להפיכת הרשות לגורם לעומתי. בנוסף, על רקע פיזור ממשלת האחדות הפלסטינית, מציע יו"ר הרשות אבו מאזן להכניס חמאס והג'יהאד האסלאמי למערכת השלטון החדשה. במסגרת הצעד הזה, המועצה הלאומית הפלסטינית תהפוך לפרלמנט.

בתוך כך, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן טוען כי מדובר בצעד הצהרתי בלבד. "מדובר רק באיום", אמר הערב ליברמן בריאיון ל"אולפן שישי". "אבו מאזן תלוי בתיאום הביטחוני עם ישראל ולא יעצור אותו. צריך להגיע לפתרון אזורי כולל. אין לנו שום עניין בהסדר עם הפלסטינים".