באן נגד ישראל: "עשתה שימוש מופרז בכוח"

בדיון במועצת הביטחון על דוח הנוגע לפגיעה בילדים במהלך סכסוכים ברחבי העולם, מתח מזכ"ל האו"ם ביקורת חריפה על התנהלות צה"ל בצוק איתן. "הייתה פגיעת חסרת תקדים ובלתי מתקבלת על הדעת בילדים בעזה, שמעלה חשש שישראל הפרה את החוק הבינ"ל". שגריר ישראל באו"ם: "דוח מוטה, לא נתנו לנו להשמיע עמדתנו"

מועצת הביטחון של האו"ם קיימה היום (חמישי) דיון על הדוח האחרון העוסק במצבם של ילדים באזורים ברחבי העולם שבהם מתנהלים סכסוכים מזויינים. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון מתח ביקורת חריפה על התנהלות ישראל ב"צוק איתן": "אני מודאג מאוד מסבלם של כל כך הרבה ילדים כתוצאה מפעילות צה"ל בעזה בשנה שעברה ואני קורא לישראל לנקוט צעדים מיידים וממשיים על מנת למנוע פגיעות בילדים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת   

"הפגיעה הייתה בקנה מידה חסר תקדים ובלתי מתקבל על הדעת", תקף באן. "הדבר מעלה חששות כבדים שישראל הפרה את החוק הבינלאומי ועשתה שימוש מופרז בכוח".

הדוח הוכן על ידי ליילה זרוג'וי מאלג'יריה, שליחת האו"ם לנושאי ילדים וסכסוך מזוין. שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור זעם על הדברים הקשים והאשים את השליחה ב"התנהגות מוטה נגד ישראל". הוא אף הכחיש שישראל הפרה את החוק הבינלאומי בזמן המלחמה.

(רויטרס)

"התנהלות בלתי הולמת"

במכתב לבאן, שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס, פרושאור הביע "דאגה עמוקה בנוגע להתנהגות בלתי הולמת - בכל רמת עבודה - במשרדה של זרוג'וי בתהליך ניסוח והפקת הדוח".

67 חיילים ושישה אזרחים ישראלים נהרגו במבצע "צוק איתן". יותר מ -2,100 פלסטינים נהרגו, רובם אזרחים וביניהם ילדים רבים, במהלך 50 ימי המלחמה ברצועת עזה בשנה שעברה.

בהודעת האו"ם נכתב כי ישראל ירתה על שבעה בתי ספר של האו"ם והרגה 44 פלסטינים שביקשו מקלט, בעוד החמושים הפלסטינים הסתירו נשק ופתחו במתקפות מתוך בתי ספר ריקים של האו"ם.

32 סעיפים על ישראל, 0 על חמאס

פרושאור טען שממשרדה של זרוג'וי "סירבו שוב ושוב לניסיונות מצידנו לספק ראיות ועובדות רשמיות". זרוג'וי טענה מנגד, כי לא היה ניתן לשלב את כל התגובות של ממשלות בודדות. לדברי גורמים רשמיים באו"ם, זרוג'וי כללה את ישראל בטיוטת הרשימה השחורה של מפרי הזכויות של הילדים, אך באן החליט בסופו של דבר שלא לכלול את הצבא הישראלי ברשימה הסופית, שכוללת קבוצות כמו הטליבאן ובוקו חראם.

הדוח של זרוג'וי לא הזכיר את ארגון חמאס בשמו. הוא כולל 32 סעיפים על ישראל, בהשוואה לשמונה על עירק, 15 על אפגניסטן, 18 על סוריה ו-11 על דרפור.