ארה"ב שוקלת: הסרת הווטו באו"ם

המשבר המדיני נמשך, ובעקבות אמירותיו של נתניהו נגד מדינה פלסטינית נשקלת כעת האפשרות שארה"ב לא תתנגד להחלטות נגד ישראל ובגנות השהייה בהתנחלויות. בארה"ב מבהירים: המהלך נשקל כבר מספר חודשים

(רויטרס)

למרות השיחה בין אובמה לנתניהו, המשבר המדיני נמשך: פחות מיממה לאחר ששוחחו שני המנהיגים, בשיחה שהוגדרה "קשה וקרירה" ובה בירך אובמה את נתניהו על נצחונו בבחירות, מתכננים האמריקנים מהלך דרמטי במועצת הביטחון שעשוי לפגוע בישראל ובשהייתה בהתנחלויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות השיחה הנוקבת עם נתניהו והצהרותיו הסותרות בנוגע לפתרון שתי המדינות, ארה"ב שוקלת כעת לשנות את המדיניות כלפי ישראל בעניין הווטו האוטומטי באו"ם וההכרה במדינה פלסטינית. גורמים אמריקנים טענו כי המהלך תוכנן מראש מזה כארבעה חודשים, והאמירות של נתניהו מקרבות את ארצות הברית להחלטה זו. 

זוהי למעשה הפעם הראשונה בה תעמוד ממשלת ימין שמתנגדת למדינה פלסטינית מול הנשיא אובמה: העימות בין השניים נמשך כבר שש שנים, אך במערכת הבחירות הייתה הפוגה בעימות בין השניים. הציבור העניק לנתניהו רוב מוחץ לעמדותיו, ובעקבות כך האמריקנים מתכננים מהלך של הסרת ההגנה האוטומטית.

יש להחלטה זו, שלא התקבלה סופית, שני תרחישים משמעותיים: אחד מהם הוא שארצות הברית לא תתנגד להצהרה בלתי מחייבת (כמו זו שהגישו הצרפתים) על מדינה פלסטינית, כדי לאותת על תמיכתה בפתרון שתי המדינות. בתרחיש השני תועבר החלטה, ללא התנגדות אמריקנית, בה ייקבעו תנאים לחלוקת ירושלים וגבולות 67'. זו תהיה החלטה שגוררת סנקציות לפי חוקת האו"ם, אך לא סביר שזו תצא לפועל.

הבית הלבן: לאיזו הצהרה של נתניהו להאמין?

במקביל, השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ ייצא בראשית השבוע לביקור במספר בירות באירופה בשילחותו של ראש הממשלה. שטייניץ יפגש עם מספר שרי חוץ אירופאים, בעקבות מה שבכירים מכנים "התפתחויות מדאיגות במו"מ מול אירן". לשר שטייניץ יתלווה בנסיעתו גם ראש המל"ל יוסי כהן.‎

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט הדגיש היום את הקרע המדיני בין המדינות: כאשר נשאל על דברי נתניהו רמז כי ראש הממשלה מזגזג ושאל בחזרה את העיתונאית: "לאיזו הצהרה את מתכוונת?". הדובר הוסיף כי "עמדתה של ארצות הברית היא דווקא כן להאמין לדברי נתניהו, לפיה הוא אינו רואה תרחיש לשתי מדינות".

בתדריך לעיתונאים אמר אתמול ארנסט כי דבריו של נתניהו יומיים לפני הבחירות - לפיהם לא תקום מדינה פלסטינית במהלך כהונתו - מחייבים את ארצות הברית לבחון מחדש את מדיניותה במזרח התיכון. היום ניסה ארנסט להסביר את דבריו: "נצטרך להעריך מחדש את המדיניות שלנו באזור, מפני שבת הברית הקרובה ביותר שלנו חזרה בה מעקרון שתי המדינות שהיווה את הבסיס למדיניות שלנו באזור".

על פי הודעת הבית הלבן, הנשיא אובמה הדגיש אתמול בפני נתניהו את המחויבות של ארצו להמשך שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין שתי הידידות. השניים סיכמו ביניהם כי ימשיכו לדון על על הדרכים שבהן יש לצעוד על מנת להביא לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

במהלך השיחה הנשיא אובמה אמר לרה"מ כי ארצו תבצע "הערכה מחודשת" בכל הנוגע למדיניותה של ארה"ב והאופציות שברשותה לצורך קידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן ורינה מצליח.