אובמה דורש מאירן לשחרר 3 אסירים

לרגל השנה החדשה באירן, קרא אובמה להנהגה בטהרן להפגין "חמלה והבנה" ולשחרר שלושה אמריקנים שנאסרו במדינה בחשד לטרור. אובמה דרש מהאירנים לסייע באיתור עובד CIA שנעצר ונעלם לפני שמונה שנים: "אנחנו זוכרים את המשפחות שסובלות מהפרדה מאהוביהם שנכלאו או נעלמו באירן"

דרש את שחרור האסירים באירן (רויטרס)

בצל המשא ומתן להסכם על תכנית הגרעין, שהופסק בשל פטירתו אמו של הנשיא חסן רוחאני, הנשיא האמריקני אובמה העמיד היום (שישי) דרישה חדשה בפני הממשל בטהרן: שחרור שלושה אזרחים אמריקנים שעצורים במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסר שהעביר לרגל ראש השנה האירנית – הנוורוז – קרא אובמה לממשל האירני לשחרר את סעיד אבדיני, אמיר הקמטי והעיתונאי ג'ייסון רזאיאן. בנוסף, דרש אובמה מעמיתיו באירן לסייע באיתור האמריקני רוברט לוינסון, שנעלם באירן בשנת 2007.

"היום, כשמשפחות בכל רחבי העולם מתאספות לציין את החג הזה, אנחנו זוכרים את המשפחות האמריקנית שסובלות מהפרדה מאהוביהם שנכלאו או נעלמו באירן",  הוסיף אובמה. רזאיאן, עיתונאי ה"וושינגטון פוסט", נכלא ב-2014 וסובל לדברי מעסיקיו מבריאות לקויה – ואובמה ציין כי מאסרו "אינו מוצדק".

שני האסירים הנוספים שהזכיר אובמה בדבריו הם תושבים אמריקנים שהואשמו בריגול עבור ארצות הברית. עקבותיו של לוינסון, קבלן משנה של ה-CIA, נעלמו באי האירני קיש לפני כשמונה שנים. הוא ככל הנראה נעצר, אך גורלו לא ידוע.

"בזמן הזה של התחדשות, חמלה והבנה, אני מדגיש את מחויבותי להחזיר את האזרחים האלה הביתה", הוסיף אובמה. "אני קורא לשלטון באירן לשתף איתנו פעולה כדי שהם יתאחדו עם משפחותיהם מהר ככל האפשר".

קשיים בדרך להסכם? הקונגרס (רויטרס)

אופטימיות באירן, ארה"ב מאיימת בסנקציות נוספות

במקביל לדרישה של אובמה, שיחות הגרעין צפויות להתחדש בשבוע הבא – ימים ספורים לפני פקיעת תאריך היעד. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ייפגש מחר עם עמיתיו מאירופה להערכת מצב לקראת המשך השיחות.

אתמול העריכו בכירים אירנים כי "90% מהפרטים בהסכם סוכמו", וסוכנות הידיעות AP אף פרסמה פרטים מטיוטת ההסכם, אך לאחר זמן קצר הכחיש בכיר במחלקת המדינה כי קיימת טיוטה כזו. "הנושאים היסודיים עדיין נמצאים בדיון, אין מסמך שמופץ בין הצדדים", הדגיש הבכיר.

בכיר אמריקני הוסיף כי ממשל אובמה יפעל יחד עם הקונגרס להטיל סנקציות נוספות אם לא יושג הסכם: לדבריו, "הצוות שלנו מוכן להגדיל את המחיר שייגבה מאירן אם היא לא תיענה לדאגות של המערב".

הוועדה לענייני חוץ של הסנאט מתכוונת להצביע כבר בשבוע הבא על חוק שיחייב את הנשיא אובמה להגיש כל הסכם עם אירן לאישור הקונגרס. הסנאטור הרפובליקני הבכיר בוב קורקר, ראש הוועדה, העריך כי ביום חמישי הבא תדון הוועדה בחוק – שאובמה כבר איים להפעיל וטו נגדו. הנשיא טען כי החוק פוגע בסמכותו כנשיא ועלול לפגוע במגעים העדינים עם אירן.