הנשיא אובמה הזמין את רה"מ נתניהו לפגישה בבית הלבן

לראשונה מאז שנבחר מחדש, צפוי ראש הממשלה לנסוע לוושינגטון לפגישת עבודה רשמית. המועד המתוכנן - אמצע יולי, הוא רגע אחרי חתימת הסכם הגרעין בין אירן למעצמות אך בטרם אישורו בקונגרס האמריקני. נתניהו צפוי לדרוש חבילת פיצוי ביטחוני בתמורה להחמרת האיום על ישראל

נשיא ארה"ב ברק אובמה הזמין את ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישת עבודה בבית הלבן. לפי הפרסום היום (שלישי) ב"ידיעות אחרונות" המועד המתוכנן לפגישה בין השניים הוא אמצע יולי – רגע אחרי חתימת הסכם הגרעין עם אירן ורגע לפני אישורו בקונגרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק
 

הנשיא האמריקני כבר הודיע בעבר כי פגישה רשמית עם נתניהו תתקיים רק לאחר החתימה על ההסכם בין אירן והמעצמות. עם זאת אישורו  בקונגרס האמריקני הוא קריטי להשלמת המהלך, לכן לאובמה יש רצון רב להצלחת הפגישה המשותפת בין השניים.

לפי הדיווח אם אכן תתקיים הפגישה, נתניהו צפוי לדרוש חבילת פיצוי ביטחוני בתמורה להחמרת האיומים על ישראל והסרת הסנקציות מעל אירן, ולבקש להרחיב את היתרון הצבאי שיש לישראל על המדינות באזור. מבחינת ישראל ביקור רשמי של ראש הממשלה בוושינגטון יכול לעזור לשיקום היחסים בין שני המנהיגים.

"יש לי שיחות טובות עם נתניהו" (רויטרס)


היחסים בין ראש הממשלה והנשיא הגיעו מספר פעמים לנקודת רתיחה, במיוחד לאחר ביקורו האחרון של נתניהו בארה"ב שבועיים לפני הבחירות בו נאם כנגד הסכם הגרעין בקונגרס. בראיון מיוחד שנתן הנשיא אובמה לאילנה דיין בתחילת החודש, חשף אובמה את עמדתו בנוגע למשבר בין השניים: "אם הייתי מגיע לכנסת בלי לתאם עם נתניהו, או מנהל מו"מ עם הרצוג, הייתה תחושה שהכללים הופרו".

הוא הוסיף כי יחסי העבודה בין השניים נמשכים בטונים תקיפים. "כשאני נמצא עם נתניהו יש לנו שיחות טובות. הן קשות, אבל אני נהנה מהדו קרב מולו", אמר.

על ההסכם המתגבש עם אירן אמר אובמה: "אני חושב שאני יכול להוכיח, לא על בסיס תקווה בלבד אלא על בסיס עובדות וראיות, שהדרך הטובה ביותר למנוע מאירן נשק גרעיני היא הסכם נוקשה ובר אכיפה". "פתרון צבאי לא יסדיר זאת, אפילו אם ארצות הברית תשתתף. הוא רק יאט זמנית את תכנית הגרעין".