ההמתנה הסתיימה: אובמה התקשר לברך את נתניהו

בצל המשבר בין שתי המדינות התקשר הנשיא האמריקני אובמה לראש הממשלה נתניהו על מנת לברכו על הניצחון בבחירות. אובמה הדגיש כי הוא מחויב לפתרון שתי המדינות והבטיח כי שיתוף הפעולה ההדוק יימשך, אך יחד עם זאת מסר כי ארצו תבצע "הערכה מחודשת" במדיניותה

נתניהו ואובמה, ארכיון (רויטרס)

לאחר המתנה שנמשכה קרוב ליומיים ובצל המחלוקת בין הממשל האמריקני לזה בירושלים - התקשר אמש (חמישי) נשיא ארה"ב ברק אובמה לראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת לברך אותו על ניצחונו הסוחף בבחירות. אולם לצד הברכות אמר אובמה כי ארצו תבצע "הערכה מחודשת" במדיניות ארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת הבית הלבן, הנשיא אובמה הדגיש בפני נתניהו את המחויבות של ארצו להמשך שיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני בין שתי הידידות. השניים סיכמו ביניהם כי ימשיכו לדון על על הדרכים שבהן יש לצעוד על מנת להביא לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

דובר הבית הלבן מסר כי הנשיא אובמה אמר לרה"מ כי ארצו תבצע "הערכה מחודשת" בכל הנוגע למדיניותה של ארה"ב והאופציות שברשותה לצורך קידום תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.  

הדברים נאמרו על רקע הביקורת בבית הלבן על אמירתו של נתניהו לאתר NRG, לפיה לא תקום מדינה פלסטינית אם ייבחר. בשיחה בין השניים הדגיש אובמה כי הוא מחויב למציאת פתרון ארוך טווח המבוסס על פתרון שתי המדינות. ראש הממשלה נתניהו עצמו נשמע מפויס יותר במספר ריאיונות שהעניק אתמול לכלי התקשורת האמריקניים כשהבהיר כי לא זנח את עקרון שתי המדינות שהציג בנאום בר-אילן.

אובמה ונתניהו שוחחו גם על הנושא שנמצא במוקד המחלוקת ביניהם - הגרעין האירני. הנשיא האמריקני הדגיש כי הוא מחויב להשיג עסקה שתמנע מאירן יכולת להגיע לנשק גרעיני. לדבריו, יפעל על מנת להבטיח כי תכנית הגרעין האזרחית של אירן תפעל למטרות שלום בלבד.

ייפגשו שוב? אובמה ונתניהו (רויטרס)

הבית הלבן: "נשקול את צעדינו מול ישראל"

השיחה בין השניים התקיימה על רקע הביקורת, גם בתקשורת האמריקנית, על הזמן הרב שלקח לאובמה לברך את עמיתו הישראלי. מוקדם יותר אתמול הפנה הבית הלבן כתף קרה לנתניהו, כשבתדריך לעיתונאים אמר דובר הבית הלבן כי דבריו של רה"מ לפני הבחירות מחייבים בחינה מחדש של המדיניות האמריקנית כלפי ישראל.

"ברור לחלוטין שבמהלך הקמפיין, בזמן שהוא מכהן כראש ממשלה, נתניהו חזר בו מהמחויבות הקודמת שלו לפתרון שתי המדינות", אמר הדובר ג'וס ארנסט. "המחויבות לפתרון שתי המדינות הייתה בסיס להחלטות רבות שלנו במזרח התיכון, בין היתר הצבעות באו"ם והחלטות שמנעו מישראל בידוד בינלאומי".

כשנשאל האם צפויה בהמשך פגישה בין נתניהו לבין אובמה, הגיב ארנסט באופן לא אופייני כשאמר שהבית הלבן "לא שולל פגישה בין השניים בעתיד". למרות הטון התקיף, הבהיר ארנסט כי ארצות הברית נותרה מחויבת לשיתוף הפעולה הצבאי, המודיעיני והביטחוני עם ישראל. ארנסט אף התייחס לפוסט שפרסם נתניהו ביום הבחירות, המזהיר מפני הצבעת הציבור הערבי: "זו טקטיקת בחירות צינית שניסתה להדיר את הערבים ואת זכותם להשתתף בבחירות".