ארה"ב: "נשקול צעדינו מול ישראל"

בבית הלבן מחריפים את הטון לאחר הניצחון הסוחף של נתניהו בבחירות. "זה ברור שהוא חזר בו מהמחויבות לפתרון שתי המדינות", אמרו בממשל אובמה. באמירה עוקצנית נוספת הם "לא שללו" מפגש אפשרי בין השניים בעתיד

יחסים מתוחים. אובמה ונתניהו (רויטרס)

שעות ספורות לאחר שראש הממשלה התראיין לתקשורת האמריקנית והבהיר כי הוא תומך ברעיון שתי המדינות, הבית הלבן מפנה כתף קרירה לנתניהו: בתדריך לעיתונאים אמר דובר הבית הלבן כי דבריו של נתניהו יומיים לפני הבחירות - לפיהם לא תקום מדינה פלסטינית במהלך כהונתו - מחייבים את ארצות הברית לבחון מחדש את מדיניותה במזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ברור לחלוטין שבמהלך הקמפיין, בזמן שהוא מכהן כראש ממשלה, נתניהו חזר בו מהמחויבות הקודמת שלו לפתרון שתי המדינות", אמר הדובר ג'וס ארנסט. "המחויבות לפתרון שתי המדינות הייתה בסיס להחלטות רבות שלנו במזרח התיכון, בין היתר הצבעות באו"ם והחלטות שמנעו מישראל בידוד בינלאומי".

"לא שולל פגישה". דובר הבית הלבן (רויטרס)

כשנשאל האם צפויה בהמשך פגישה בין נתניהו לבין אובמה, הגיב ארנסט באופן לא אופייני כשאמר שהבית הלבן "לא שולל פגישה בין השניים בעתיד". למרות הטון התקיף, הבהיר ארנסט כי ארצות הברית נותרה מחויבת לשיתוף הפעולה הצבאי, המודיעיני והביטחוני עם ישראל. הוא ציין כי פקידים משתי המדינות נמצאים בקשר על מנת לארגן שיחת טלפון בין נתניהו לאובמה וכי השיחה עשויה להתקיים עוד הלילה.  

ארנסט אף התייחס שוב לפוסט שפרסם נתניהו ביום הבחירות, המזהיר מפני הצבעת הציבור הערבי. "זו טקטיקת בחירות צינית שניסתה באופן שקוף להדיר את הערבים ואת זכותם להשתתף בבחירות", אמר. "מה שמחבר בין ישראל לארצות הברית הוא הערכים המשותפים שלנו והטקטיקות הציניות האלה עומדות בניגוד מוחלט לערכים האלה".

"טקטיקת בחירות צינית" (פייסבוק)

נתניהו: "לא שיניתי מדיניות"

יומיים לפני הבחירות טען ראש הממשלה נתניהו בריאיון לאתר nrg כי אם ייבחר - לא תקום מדינה פלסטינית במהלך כהונתו. בריאיון שהעניק נתניהו לרשת NBC האמריקנית הכחיש נתניהו כי זנח את מחויבותו לפתרון שתי המדינות.  

"לא שיניתי את המדיניות שלי, אני לא מעוניין בפתרון של מדינה אחת", אמר נתניהו בריאיון. "אני מעוניין בפתרון בר קיימא, בדרכי שלום, של שתי מדינות, אך לשם כך הנסיבות צריכות להשתנות. על הרשות הפלסטינית לסיים את הברית עם חמאס ולנהל שיחות כנות". 

במהלך הריאיון התייחס נתניהו גם לביקורת שספג מהבית הלבן לאחר שביום הבחירות "הזהיר" מהצבעת הציבור הערבי בישראל. "לא ניסיתי לדכא את ההצבעה", אמר נתניהו. "אני גאה מאוד להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל וזכיתי לתמיכה של לא מעט בוחרים ערבים". לשאלה האם הוא גזען השיב נתניהו בפשטות: "אני לא".

יו"ר הרשימה המשותפת מצביע (דוברות הרשימה המשותפת)

הביקורת סביב ההתבטאות של נתניהו היא רק האחרונה בשורת מחלוקות בין ירושלים לוושינגטון - שהגיעה לשיאה בנאומו של נתניהו בפני הקונגרס האמריקני. במהלך הריאיון ניסה נתניהו לצנן את המתיחות. "אנחנו חלוקים בדעותינו בנושא האירני", אמר, "אבל בהגעתי לארצות הברית (לנאום בקונגרס) לא התכוונתי להביע חוסר כבוד בשום אופן או לגרום לפילוג פוליטי".

"לארצות הברית אין בת ברית גדולה יותר מישראל ולישראל אין בת ברית גדולה יותר מארצות הברית", הוסיף ראש הממשלה. "יש כל כך הרבה דברים שמאחדים בינינו, כמו המצב המסוכן במזרח התיכון שמציב בפנינו אתגר משותף".