ראש הממשלה נתניהו חוזר בו: לא זנחתי את פתרון שתי המדינות

לאחר הניצחון הסוחף בבחירות, העניק רה"מ נתניהו ריאיון מפויס לתקשורת האמריקנית. הוא דחה את הביקורת על אמירותיו נגד ערביי ישראל ("אני לא גזען"), הביע ביטחון שאובמה ישוחח עמו בקרוב והדגיש: "אין לנו בת ברית טובה מארה"ב"

רה"מ בריאיון ל-NBC: אני לא גזען (רויטרס)

נאום בר אילן עדיין בתוקף? יומיים לפני הבחירות טען ראש הממשלה נתניהו בריאיון לאתר nrg כי אם ייבחר - לא תקום מדינה פלסטינית במהלך כהונתו. הערב (חמישי), בריאיון ראשון לכלי תקשורת אמריקני אחרי הניצחון הגדול בבחירות, הכחיש נתניהו כי זנח את מחויבותו לפתרון שתי המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לא שיניתי את המדיניות שלי, אני לא מעוניין בפתרון של מדינה אחת", אמר נתניהו בריאיון לרשת NBC. "אני מעוניין בפתרון בר קיימא, בדרכי שלום, של שתי מדינות, אך לשם כך הנסיבות צריכות להשתנות. על הרשות הפלסטינית לסיים את הברית עם חמאס ולנהל שיחות כנות".

במהלך הריאיון התייחס נתניהו גם לביקורת שספג מהבית הלבן לאחר שביום הבחירות "הזהיר" מהצבעת הציבור הערבי בישראל. "לא ניסיתי לדכא את ההצבעה", אמר נתניהו. "אני גאה מאוד להיות ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל וזכיתי לתמיכה של לא מעט בוחרים ערבים". לשאלה האם הוא גזען השיב נתניהו בפשטות: "אני לא".

עדיין לא שוחחו (רויטרס)

"משוכנע שאשוחח עם אובמה בקרוב"

הביקורת סביב ההתבטאות של נתניהו היא רק האחרונה בשורת מחלוקות בין ירושלים לוושינגטון - שהגיעה לשיאה בנאומו של נתניהו בפני הקונגרס האמריקני. במהלך הריאיון ניסה נתניהו לצנן את המתיחות. "אנחנו חלוקים בדעותינו בנושא האירני", אמר, "אבל בהגעתי לארצות הברית (לנאום בקונגרס) לא התכוונתי להביע חוסר כבוד בשום אופן או לגרום לפילוג פוליטי".

"לארצות הברית אין בת ברית גדולה יותר מישראל ולישראל אין בת ברית גדולה יותר מארצות הברית", הוסיף ראש הממשלה. "יש כל כך הרבה דברים שמאחדים בינינו, כמו המצב המסוכן במזרח התיכון שמציב בפנינו אתגר משותף".

"יש עוד כל כך הרבה תחומים שבהם אנחנו מוכרחים לעבוד יחד", הוסיף נתניהו. כשנשאל האם כבר זכה לשיחה מהנשיא אובמה אמר: "מזכיר המדינה קרי התקשר אלי אתמול ואני משוכנע שאשוחח עם הנשיא בקרוב".

נאום נתניהו בקונגרס (רויטרס)

הבית הלבן: מודאגים מדברי נתניהו

הבית הלבן הביע אמש דאגה מהתייחסותו של נתניהו להצבעת הציבור הערבי ביום הבחירות - במה שכונה על ידי האמריקנים "רטוריקה פלגנית". דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר לכתבים כי ארצות הברית תשוחח עם ישראל ישירות בנושא זה.

עוד הוסיפו בוושינגטון כי לשיטתו של אובמה, "פתרון שתי המדינות הוא הדרך הטובה כדי להרגיע את המתח בין ישראל לפלסטינים", והדגישו כי ארצות הברית "תשקול מחדש" את גישתה לגבי תהליך השלום - זאת אחרי דברי של נתניהו בריאיון ל-NRG, שבמהלכו אמר כי מדינה פלסטינית לא תקום אם ייבחר. עוד אמרו כי לדעתם, "להיבחרו של נתניהו לא תהיה השפעה על נושא הגרעין האירני".

הסטטוס מעורר המחלוקת (פייסבוק)

בבוקר יום הבחירות, בעקבות דיווחים על אחוזי הצבעה גבוהים במגזר הערבי, פנה ראש הממשלה נתניהו לגולשים בעמוד הפייסבוק שלו וקרא להם לצאת להצביע. "המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי, עמותות השמאל מביאות אותם באוטובוסים", כתב נתניהו.