‫בכנס ישראלי-אמריקני: בוז לשר האוצר של ארצות הברית

על רקע המחלוקות בין ירושלים לוושינגטון, הגיע שר האוצר האמריקני ג'ק לו לוועידת "ג'רוזלם פוסט" בניו יורק ודיבר בשבח היחסים בין שתי המדינות. כשתיאר את מחויבותו של הנשיא אובמה לביטחון ישראל, נתקל לו בקריאות בוז צורמות מצד מאות אנשי הקהילה היהודית שנכחו באולם

תקרית מביכה נרשמה אחר הצהריים סמוך לשעה 16:30 (שעון ישראל), במהלך נאומו של שר האוצר האמריקני ג'ק לו בוועידת "ג'רוזלם פוסט" בניו יורק: השר, שהגיע על תקן הנציג הבכיר ביותר של ממשל אובמה בוועידה, זכה לקריאות בוז צורמות מהקהל כשדיבר על מחויבותה של ארצו לביטחון ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שתי המדינות שלנו לא רק עוזרות זו לזו אלא שהשותפות העמוקה בינינו סייעה להפוך את העולם למקום טוב יותר", אמר לו בפני קהל של מאות מנהיגי וחברי הקהילות היהודיות בארצות הברית. דבריו שלפיהם "בשש בשנים האחרונות עשה ממשל אובמה המון כדי לשפר ולקדם את ביטחון ישראל" נתקלו בתגובה סוערת מהקהל, שהביע את חוסר הסכמתו בקריאות ביניים רמות.

על רקע חשדנות שיא בין ירושלים לבין וושינגטון ו"הבליץ המדיני" עמו מתמודדת ישראל, אמר שר האוצר כי "מדי יום אנו עוזרים לישראל בהתמודדותה מול אתגרים אסטרטגיים ועומדים מול מי שמערער על הלגיטימיות של ישראל ועל זכותה להתקיים". גם האמירה הזאת שלו עוררה קולות בוז וקריאות ביניים מהקהל הספקן.

בעקבות התגובות עצר לו את דבריו לזמן קצר ולאחר מכן אמר: "אני מבין שייתכן שאנחנו לא מסכימים על הכל, אבל אין כל ספק בדבר מחויבותו של הנשיא אובמה למדינת ישראל". עם זאת, גם הצהרות התמיכה החד משמעיות שלו לא שכנעו את הקהל, שהמשיך להגיב בעוינות גלויה ומופגנת.

שר האנרגיה והמים יובל שטייניץ עלה לשאת דברים מיד אחרי שר האוצר האמריקני וביקש להגן עליו בטענה כי "יש לכבד ידיד ישראל אמיתי שפעם רבות למען ישראל בשנים האחרונות, גם בתקופה של חילוקי דעות בסוריה האירנית".

בוועידה המתקיימת בניו יורק לוקחים חלק גם רודי ג'וליאני, הסנאטור רוברט מננדז, השרים גלעד ארדן ויובל שטייניץ, חבר הכנסת יאיר לפיד, ראש המוסד לשעבר מאיר דגן, הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי ואחרים. הוועידה תעסוק בין היתר בהסכם המתגבש עם אירן, ביחסי ישראל-ארצות הברית, באיום הנשקף מדאע"ש ועוד.