אירופה על ניצחון נתניהו: "מצפים לחידוש תהליך השלום"

העולם המערבי מגיב בקרירות צפויה לתוצאות הבחירות בישראל. האיחוד האירופי שולח מסר עבה לנתניהו כי הוא "מצפה לעבוד עם הממשלה החדשה על השקה מחדש של תהליך השלום", ואילו מזכיר המדינה האמריקני קרי סירב להגיב לתוצאות הבחירות. קמרון בירך

נתניהו וקמרון בדאונינג 10, ארכיון (עמוס בן גרשום, לע"מ)

גם העולם לא נשאר אדיש לתוצאות הבחירות, וידידותיה של ישראל במערב מברכות בדיפלומטיות - אך לא בחמימות יתרה - את ראש הממשלה בנימין נתניהו על בחירתו מחדש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בירך את נתניהו על בחירתו. "מזל טוב על תוצאת הבחירות. כאחת מחברותיה הטובות ביותר של ישראל, בריטניה מצפה לעבוד עם הממשלה החדשה", נכתב בהודעה שפורסמה מטעם דאונינג 10. קמרון בעצמו יעמוד לדין הבוחר בעוד כחודשיים, והסקרים לא מנבאים טובות למפלגתו השמרנית.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, רמזה כי האיחוד מצפה לשינוי בתחום המדיני כבר בעת הקרובה. בהודעה מטעם לשכתה בבריסל נכתב כי היא "מצפה לעבוד עם הממשלה הישראלית החדשה על חידוש תהליך השלום, לצד המשך היחסים הטובים וההדדיים בין שני הגופים".

קרי סירב להתייחס לתוצאות הבחירות

מזכיר המדינה של ארה"ב, ג'ון קרי, סירב להגיב על תוצאות הבחירות בישראל. במפגש עם כתבים שנערך במהלך שיחות הגרעין מול אירן בשוויץ קרי, שלא הגיע לנאומו של נתניהו בקונגרס בוושינגטון, לא הסכים להתייחס לאירועים האחרונים בארץ, למרות שאלה של אחד העיתונאים. עד כה נשיא ארה"ב ברק אובמה לא הגיב לתוצאות.

שרי החוץ קרי וזריף בשוויץ, לפני שבועיים (רויטרס)
בעולם המוסלמי מתייחסים, באופן לא מפתיע, בפסימיות לאפשרות של התקדמות בתהליך השלום עם הממשלה החדשה שתקום בישראל. "כעת זה מאוד ברור שאין פרטנר בצד הישראלי", אמר בכיר הרשות הפלסטינית סעיב עריקאת שהסביר: "הרי נתניהו התחייב שלא תקום מדינה פלסטינית ולא תיעצר הבנייה בהתנחלויות".

הרשות הפלסטינית: "לא מעניין אותנו מי יהיה ראש הממשלה בישראל"

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר כי "לא מעניין אותנו מי יהיה ראש הממשלה בישראל. אנו רוצים שכל ממשלה תכיר בפתרון שתי המדינות ובכך שמזרח ירושלים תהיה בירת המדינה הפלסטינית. על הבסיס הזה נמשיך לעבוד עם כל ממשלה ישראלית שתהיה מחויבת להחלטות הלגיטימיות הבינלאומית. אם לא תעשה כן - אין סיכוי לשלום".

פסימי. אבו מאזן, ארכיון (רויטרס)
באירן הגיבו לתוצאות הבחירות באדישות ואמרו כי לכל המפלגות בישראל יש טבע אגרסיבי. "הכל ממשיך כרגיל בממשלה הבאה של נתניהו", אמר דובר שר החוץ האירני מרזי אפחאם, שנמצא גם הוא בשוויץ עם שר החוץ זריף, שמנהל את המגעים בשיחות הגרעין. "כל המפלגות בישראל הן אותו הדבר, לכולן יש חלק בפשעים נגד הפלסטינים ובמעשי התוקפנות".