ארה"ב דחתה מסמך הקורא לפירוז נשק גרעיני במזה"ת

הממשל האמריקני מתייצב לצד ישראל: ארה"ב החליטה לדחות מסמך הקורא לכינוס ועידה במועצת הביטחון של האו"ם לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. מצרים, שהובילה את המהלך דרשה לקיים את הועידה גם ללא השתתפותה של ישראל שאינה חתומה על האמנה למניעת נשק גרעיני. ארה"ב בתגובה: "מניפולציה צינית"

שר החוץ המצרי בזמן הועידה (רויטרס)

נחלצו לעזרה: ארה"ב החליטה לדחות מסמך הקורא לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. לטענת גורמים אמריקנים, מצרים ומספר מדינות נוספות באזור ניסו להפעיל "מניפולציה צינית" בכדי לקדם דיון בנושא עד חודש מרץ 2016. חששה של ארה"ב כי דיון בנושא יאלץ את ישראל להודות בתכנית הגרעין שלה הוביל לדחייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ה"וושינגטון פוסט" המסמך קודם על ידי מצרים שדרשה לקיים דיון נוסף בנושא פירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני. המסמך קורא למזכ"ל האו"ם באן קי מון לכנס ועידה בנושא למדינות המזרח התיכון, בהן ישראל עד חודש מרץ 2016, גם ללא הסכמת המדינות.

ישראל אינה חתומה על האמנה ומעולם לא הצהירה מהי תכנית הגרעין שבראשותה. כינוס הועידה היה עשוי לחייב את ישראל לספק הצהרה בנושא. בעקבות דחייתה של ארה"ב, בגיבוי מלא של בריטניה וקנדה, דיון נוסף בנושא יתרחש רק בכינוס הבא של הועדה בשנת 2020.

 "למהלך זה יהיו השלכות מול העולם הערבי"

במהלך השבוע ביקר בישראל תומאס קאנטרימן, עוזרו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי לביטחון לאומי ולאי-הפצת נשק. קאנטרימן נועד עם גורמים בישראל אשר הביעו את התנגדותם להשתתפות בוועידה ללא תנאים מוקדמים.  

תת מזכירת המדינה האמריקנית לבקרת נשק וביטחון בינלאומי, רוז גוטמולאר אמרה כי הנוסח הסופי למסמך "אינו עולה בקנה אחד עם המדיניות ארוכת שנים שלנו". בנוסף הגדירה גוטמולאר את מצרים כמדינה "שלא מוכנה לוותר על תנאים לא מציאותיים ולא ישימים".

מנגד קהיר הביעה אכזבה והזהירה כי "למהלך זה יהיו השלכות מול העולם הערבי ודעת קהל." גם אירן מהירה להגיב בנושא וטענה כי היא מופתעת לראות את ארצות הברית, בריטניה וקנדה מוכנות לדחות את המסמך רק בכדי להגן על מדינה שמסכנת את האזור כולו.