אובמה: רק פתרון שתי המדינות יוביל לשלום

נשיא ארה"ב ניצל את הבמה בבית הכנסת "הדס" בוושינגטון והעביר מסר חד לישראל ולראש הממשלה נתניהו. "מוטלת עליי אחריות לומר בקול רם את דעתי למה שיוביל לביטחון ישראל לטווח הארוך", אמר אובמה. "אני מאמין שלזה יוביל רק פתרון של שתי מדינות לשני עמים"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נשא דברים בפני הקהילה היהודית בבית הכנסת "הדס" בוושינגטון. אובמה ניצל את הבמה שניתנה לו ובחר להעביר מסר ברור לישראל בנוגע לקיפאון המדיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש לי תקוות בנוגע לעתידה של ישראל, בדיוק כמו שיש לי תקוות גדולות בנוגע לעתידה של ארה"ב", פתח אובמה את דבריו. "אני מרגיש שמוטלת עליי אחריות לומר בקול רם ובכנות מה שלדעתי יוביל לביטחון לטווח רחוק ולשימור דמוקרטיה אמיתית במולדת העם היהודי. אני מאמין שלזה יוביל פתרון של שתי מדינות לשני עמים".

בתוך כך, הגיעו היום מנהיגים רבים באזור לכינוס הכלכלי העולמי בירדן בהם מלך ירדן עבדאללה, נשיא מצרים א-סיסי ואבו מאזן, והנשיא לשעבר שמעון פרס מייצג את ישראל בוועידה החשובה. גם שרי החוץ של מצרים ועירק ובכירים נוספים מהמשטר הירדני משתתפים בכינוס - שעוסק גם בנושאים מדיניים ולא רק בכלכלה האזורית.

אבו מאזן ניצל את הבמה בעיקר כדי לדרוש מהקהילה הבינלאומית להציב לוח זמנים להפסקת הכיבוש: לדבריו, "אנו שואפים לשלום צודק ומתמשך, לפתרון של שתי מדינות שחיות אחת ליד השנייה בשלום על פי היוזמה הערבית וההסכמים שנחתמו בעבר". אבו מאזן הדגיש את נכונותו למדינה על פי גבולות 1967, "עם ירושלים המזרחית כבירתה", תוך פתרון סוגיות הפליטים והאסירים.

"ישראל עם ההתנחלויות והכיבוש מפריעה לתהליך, היא נסמכת על כוח הזרוע. אנחנו לא מעוניינים בפתרונות זמניים כמו גבולות זמניים שמחלקים את אדמתנו ואנשינו. עם הקמת ממשלה חדשה בישראל, הקהילה הבינ"ל נדרשת לפעול יחד עם הנהלים הבינ"ל ולהציב לוח זמנים להפסקת הכיבוש כדי לאפשר לאנשינו חירות ועצמאות אחרי 67 שנים של עקירה וסבל", הוסיף.

"ישראל מפריעה". אבו מאזן (רויטרס)


"הוועידה הזו מתקיימת ברגע מכריע עבור האזור", הוסיף יו"ר הרשות. "אנחנו מתקדמים כדי לבנות את מוסדות המדינה שלנו על פי שלטון החוק, תוך כבוד לזכויות אדם וזכויות הנשים ומתוך פלורליזם פוליטי ודמוקרטיה ושקיפות". אבו מאזן התייחס גם לאמנות עליהן חתמה הרשות, ובראשן ההצטרפות לבית הדין בהאג: "מדינת פלסטין פנתה למספר הסכמים בינלאומיים, אך המהלך לא נועד נגד אף אחד - הוא ביטוי לרצוננו להתאים את עצמנו לחוק הבינלאומי".

"אין אלטרנטיבה לשתי המדינות"

הנשיא לשעבר שמעון פרס אמר בוועידה כי "כולנו צריכים לתמוך בחידוש שיחות השלום מצד אחד, ומצד שני למצוא דרכים לעצור את הטרור, ששפך כל כך הרבה דמים וגרם למותם של חפים מפשע". עוד הוא הוסיף כי "בישראל יש רוב לרעיון שתי המדינות. ואני טוען שאין שום אלטרנטיבה טובה יותר לפתרון זה. כעת יש הפרעות לתהליך השלום אבל אני מאמין שאפשר להתניע אותו מחדש, וכמה שיותר מהר יותר טוב. הסטטוס קוו אינו אופציה".

מייצג את ישראל בוועידה. פרס (חדשות 2)

בתחילת הכינוס סיפר המלך עבדאללה על ההתקדמות הטכנולוגית והכלכלית של ירדן, וקרא לשיתופי פעולה כלכליים נרחבים עם העולם. לדבריו, למרות הטלטלה הפוליטית באזור "ירדן נותרה בטוחה עבור משקיעים מכל העולם". בנאומו מלא ההשראה אמר המלך כי "גם כשיש קשיים אסור לנו להשתמש בהם כתירוץ - עלינו לפעול לשתף פעולה כדי לקדם את האזור".

עבדל פתח א-סיסי, נשיא מצרים, נשא גם הוא דברים בכנס. לדבריו, המאבק בטרור אינו שלם ללא רפורמות כלכליות. "הפנאטיות הקיצונית גוברת במזרח התיכון כתוצאה מייאוש ועוני", אמר א-סיסי. "לצד המאבק בטרור, צריך לפעול לעתיד הכולל פלורליזם ושוויון, עתיד שמנוגד לדיכוי והדרה - צריך לשלב זאת עם מלחמה בעוני".