אובמה נגד נתניהו: להתבטאויותיו נגד ערביי ישראל יהיו השלכות

בריאיון למגזין "אטלנטיק" תקף נשיא ארה"ב את רה"מ בעקבות דבריו ביום הבחירות: "אמירות שעומדות בסתירה למגילת העצמאות של ישראל", והזהיר כי זה ישפיע על מדיניות החוץ של וושינגטון. על הסכם הגרעין המתגבש עם אירן אמר: "אני אהיה אחראי אם יהיה להם נשק גרעיני"

נשיא ארה"ב ברק אובמה העניק ריאיון נרחב למגזין "אטלנטיק", שבו מתח ביקורת חריפה על דברי נתניהו נגד ערביי ישראל ביום הבחירות והזהיר מההשלכות של ההתבטאויות על מדיניות החוץ של וושינגטון. הוא התייחס גם להסכם הגרעין שאמור להיחתם עם אירן בסוף חודש יוני ואמר כי אם ישיגו האירנים נשק גרעיני זאת תהיה האחריות שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה אמר בריאיון לעיתונאי ג'פרי גולדברג כי התבטאויות נתניהו ביום הבחירות ("המצביעים הערבים נעים בכמויות אל הקלפי") "עומדות בסתירה למגילת העצמאות של ישראל".

הוא אף התייחס לדברים שאמר נתניהו ערב הבחירות, לפיהם אם ייבחר לא תקום מדינה פלסטינית, והבהיר כי להתבטאויותיו של ראש הממשלה "יש השלכות על מדיניות החוץ שלנו". "דווקא מפני שאנחנו כה קרובים לישראל, היינו מאבדים את האמינות שלנו בנושאים האלה אם היינו יושבים ולא אומרים דבר", אמר.

יגיעו להסכם ב-30 ביוני? (רויטרס)

אובמה: לא מתנצל על יחסי לישראל

"יש כוחות פוליטיים מסוימים שחשוב להם להיתפס כפרו ישראלים ופרו יהודים ולכן הם מספקים חותמת גומי למדיניות של ממשלת ישראל", אמר. "במצב כזה, אם אתה מביע הסתייגות מהבנייה בהתנחלויות, אם אתה מביע אמפתיה כלפי צעירים פלסטינים שמתמודדים עם מחסומים, אם אתה מוכן להביע חוסר הסכמה עם הממשל הישראלי - טוענים נגדך שאתה אנטי ישראלי ואנטי יהודי. אני מתנגד לכך באופן מוחלט".

"דווקא בגלל שאכפת לי כל כך מהעם היהודי, אני חש מחויבות לומר באופן כן ופתוח איזה הסדר לדעתי יוביל לביטחון עבור ישראל בטווח הארוך", הוסיף נשיא ארה"ב. "אני לא מתנצל על כך מכיוון שאני בטוח בעומק רגשותיי כלפי ישראל והעם היהודי".

הוא דיבר גם על המגעים עם אירן בניסיון לחתום על הסכם הגרעין ולקח אחריות לתוצאות: "בעוד 20 שנה עדיין אהיה בסביבה ואם לאירן יהיה נשק גרעיני - אני אהיה האיש שיהיה חתום על זה. אני חושב שיהיה הוגן לומר שמלבד החשיבות הרבה של ההסכם לאינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו, יש לי גם עניין אישי בעסקה הזאת".

אובמה בסיור במערכת כיפת ברזל (צילום: אבי אוחיון לע"מ)

"לא מפסידים במאבק בדאע"ש" 

למרות שחלקים נרחבים מהריאיון הוקדשו ליחסי ישראל-ארצות הברית, אובמה התייחס ארוכות גם למאבק של ארצו בדאע"ש ולתפקיד האמריקני בעירק. את נפילת העיר העירקית רמאדי לידי דאע"ש כינה "נסיגה טקטית" והוסיף: "אני לא חושב שאנחנו מפסידים במאבק נגד הארגון".

"אמשיך להורות לצבא לספק לכוחות הביטחון העירקיים את כל הסיוע הנחוץ על מנת להבטיח את ביטחונה", אמר, אך הדגיש כי על עירק להתחייב לתהליך. "אם הם לא מוכנים להילחם על ביטחון המדינה שלהם, אנחנו לא יכולים לעשות את זה בשבילם".