מוגריני: "הסטטוס קוו אינו אפשרי"

שרת החוץ של האיחוד האירופי הודיעה כי במהלך השבוע הקרוב תערוך סבב שיחות בירושלים וברמאללה בכדי לנסות ולקדם את תהליך השלום התקוע. בתום פגישת שרי החוץ של האיחוד אמרה מוגריני כי אירופה מעוניינת לקחת חלק פעיל יותר במגעים בין ישראל לרשות הפלסטינית

"מעוניינת להקשיב לשני הצדדים". מוגריני (רויטרס)

בדרכה לאזור: שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני הודיעה אמש (שני) כי תערוך ביקור רשמי בשבוע הקרוב באזור. במהלך הביקור תקיים פגישות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרשות אבו-מאזן. במסיבת עיתונאים שקיימה אמרה מוגריני כי האיחוד האירופי מעוניין לקחת תפקיד פעיל יותר בחידוש תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שרת החוץ האיטלקייה המכהנת בתפקיד בחצי שנה האחרונה אמרה לאחר מסיבת עיתונאים שנערכה בתום מפגש בין שרי החוץ של האיחוד בבריסל כי תנסה למנף את קשרי המסחר של ישראל ואירופה ואת תמיכתם הכספית בפלסטינים בכדי לקדם את התהליך. לטענתה, לאחר כישלון השיחות בשנה שעברה, האיחוד נחוש לשוב בהקדם לשולחן המשא ומתן.

"יש לביקור המוקדם שלי משמעות פוליטית" אמרה הממונה על קשרי החוץ באיחוד במסיבת העיתונאים לאחר פגישת שרי החוץ האירופים. "האיחוד מוכן ורוצה לשחק תפקיד מרכזי בחידוש התהליך המתבסס על פתרון שתי מדינות", הוסיפה.

נתניהו ואבו מאזן, ארכיון (רויטרס)

דיפלומטים באיחוד האירופי סבורים כי מוגריני מעוניינת לנצל את הקיפאון המדיני נוכח העובדה כי ארה"ב לא הציגה יוזמה חדשה מאז כישלון השיחות בשנה שעברה ומתכוונת לפגוש את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואת יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בימים רביעי וחמישי. "דבר אחד ברור לכולם באזור - הסטטוס קוו לא אינו אפשרי". אמרה שרת החוץ.

רצונה של אירופה לגשר בין הצדדים עשויה להיתקל בלא מעט מכשולים: לטענת ישראל, ממשלות רבות באיחוד האירופי מגלות סבלנות רבה מדי לארגוני הטרור הפלסטינים. גם כלפי מוגריני נשמעו בעבר ביקורת על כך שקיימה בעבר קשרים עם בכירי הרשות. מוגריני דחתה היום את האשמות ואמרה "מעוניינת להקשיב לשני הצדדים"

מנגד, לדעת הפלסטינים ארצות הברית קרובה מדי לישראל ולכן השתלבותה של אירופה בשיחות השלום, תהיה הוגנת יותר. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, מספר מדינות באירופה מתחילות לאבד את סבלנותן מהקיפאון המדיני, ובמיוחד על רקע המשך הבנייה בהתנחלויות ולאחרונה חלקם אף הכירו במדינה פלסטינית. רק בשבוע שעבר כינה האפיפיור פרנציסקוס את יו"ר הרשות "מלאך של שלום שמנצח את הרוח הרעה".