נתניהו מבהיר: "העיר שחוברה לה יחדיו לא תחולק עוד"

48 שנים לאחר שאוחדה ירושלים הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בירת ישראל לא תחולק, ורמז על הקו המדיני בו צפויה לנקוט ממשלתו החדשה. "נמשיך לבנות, לפתח ולחזק את העיר כדי להפכה למעצמה"

"ירושלים לא תחולק", נתניהו (רויטרס)

הצהרת כוונות? לאחר שהושבעה ממשלתו הרביעית בשבוע שעבר, ראש הממשלה בנימין נתניהו סיפק הערב (ראשון) הבהרה בתחום המדיני וטען כי בירת ישראל לא תחולק במהלך כהונתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על רקע חגיגות 48 שנים לאיחוד ירושלים, סיפק נתניהו הצהרה לפיה העיר תמשיך לשמש כבירת ישראל המאוחדת. במהלך נאום שנשא בישיבת "מרכז הרב", התייחס נתניהו לאירועי הטרור שהתרחשו לאחרונה בבירה וטען "אנחנו נחושים לרדוף אחר המפגעים ולעמוד מול כל מבקשי רעתנו כחומה בצורה, כחומת ירושלים".

בהמשך הוסיף נתניהו כי "בד בבד יש לנו עוד תשובה ניצחת לטרור - אנו ממשיכים לפתח את ירושלים, לבנות אותה, להופך אותה למעצמת חינוך ומדע, למרכז תורה ותכנה. אני מתחייב שכשראש ממשלה נמשיך לפתח את ירושלים. העיר שאוחדה לה יחדיו, ולעולם לא תחולק עוד".

בשלב זה עוד לא ברור מהי מחויבותה של ממשלת נתניהו החדשה להמשך התהליך המדיני, אולם באחרונה הבהיר יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי חידוש המגעים תלוי בעמידה במספר עקרונות הכרחיים.

"החזרה לשולחן המשא ומתן דורשת שלושה עקרונות בסיסיים", טען אבו מאזן. "הפסקת פעולות ההתנחלות, שחרור האסירים - ובפרט הפעימה הרביעית של האסירים שנשפטו לפני אוסלו".

"האג'נדה הישראלית - תוקפנית"

אבו מאזן אף הציב מסגרת זמן לחידוש המשא ומתן עם ישראל - במידה ואכן יתממש כשבירושלים מכהנת ממשלת ימין מובהקת: "על המשא ומתן להימשך שנה ותוצאתו תהיה קביעת לוח זמנים לסיום הכיבוש לתקופה שלא תחרוג מסוף שנת 2017".

גם בחמאס סיפקו התייחסות לממשלת נתניהו החדשה. בכיר התנועה ברצועה איסמעיל הנייה אמר כי "האג'נדה של הממשלה הזו היא אג'נדה תוקפנית והיא טומנת בחובה משמעויות מסוכנות רבות לעם שלנו ולעמנו שבשטחי 48". לדבריו, יש מי משרי הממשלה שמדברים על גירוש העם הפלסטיני, על יהדותה של המדינה ו"לא מאמינים אפילו במה שנקרא פתרון שתי המדינות".

מהומות במהלך מצעד הדגלים (עפר חדד)

עימותים במהלך מצעד הדגלים

מנגד נרשם יום מתוח בבירה לאחר שעשרות התעמתו עם כוחות הביטחון סמוך לשער שכם בעיר העתיקה. ארבעה שוטרים נפצעו באורח קל מיידוי אבנים ושישה מתפרעים נעצרו. בשעות הערב הגיעו רבבות הצועדים המציינים 48 שנים לאיחוד ירושלים לרחבת הכותל המערבי.

התקריות האלימות התפתחו בשעות אחר הצהריים, לאחר שכמה עשרות תושבי מזרח ירושלים החלו להתעמת עם צועדים יהודים שחצו את הרובע המוסלמי שבעיר העתיקה. במהלך העימותים יידו המתפרעים אבנים ובקבוקים לעבר משתתפי המצעד. כוחות משטרה גדולים שהגיעו למקום פיזרו את המתפרעים.

במטרה לצמצם את החיכוכים בין הצועדים לבין התושבים, הנחתה המשטרה את הסוחרים ברובע המוסלמי לסגור את חנויותיהם עד לשעה 16:00 ואסרה עליהם להציג את מרכולותיהם בדוכני הרחוב. מוקדם יותר היום הבהירו במפקדת המחוז כי הם יפעלו ביד קשה נגד מתפרעים ולא יגלו סבלנות כלפי מפרי הסדר.