אובמה: "אין סיכוי להסכם שלום בשנה הקרובה"

בריאיון לרשת "אל ערבייה" העריך הנשיא האמריקני אובמה כי התקדמות מדינית בין ישראל לפלסטינים כמעט בלתי אפשרית. הוא הסביר זאת בהרכב הממשלה בישראל והאתגרים הפנימיים העומדים בפני יו"ר הרשות אבו-מאזן

אינו אופטימי להסכם בשנה הקרובה| ארכיון (רויטרס)

משדר פסימיות: נשיא ארה"ב ברק אובמה התייחס בראיון שהעניק לרשת "אל-ערביה" הסעודית לסכסוך הישראלי-פלסטיני המתמשך ואמר כי בעקבות הרכב הממשלה החדשה שהושבעה בישראל והמאבקים הפנימיים ברחוב הפלסטיני מתרחק חזון שתי המדינות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עבדנו מאוד קשה, אבל בכנות, הפוליטיקה הפנימית בישראל והמאבקים הפנימיים בקרב הפלסטינים הובילו לפגיעה קשה באמון שני הצדדים למצב בו קשה להם לעשות את הקפיצה קדימה", ניתח הנשיא האמריקני. "בשלב זה עלינו להחזיר תחילה את האמון בין הצדדים, לא באמצעות הסכם כולל, שאני לא חושב שניתן להגיע אליו בשנה הקרובה, אלא בצעדים בוני אמון".

הנשיא האמריקני שב והדגיש את מחויבותו לפתרון שתי מדינות, אך הדגיש כי "לישראל יש חששות בטחונים לגיטימיים, אין ספק לגבי זה". לדבריו, "יחד עם זאת אני מחויב לחלוטין למדינה פלסטינית".

זוהי הפעם השנייה ביממה האחרונה בה מביע נשיא האומה החזקה את דעתו על הממשלה החדשה בישראל והסיכויים להגיע להסדר מדיני עם הפלסטינים. אמש (שישי) אמר אובמה לאחר פגישה עם מנהיגי מדינות המפרץ כי חלק מהשרים החברים בממשלה הישראלית מרחיקים את האפשרות להסכם שלום במזרח התיכון.

צוותי המו"מ בזמן שיחות הגרעין| ארכיון (רויטרס)

תמרונים צבאיים והתייצבות מול אירן

הנשיא האמריקני התייחס בראיון גם לוועידת הפסגה שקיים בקמפ דיוויד עם מנהיגי מדינות המפרץ בנוגע למצב הביטחוני במזרח התיכון. "היו לנו שיחות ישירות כנות וחיוביות עם מדינות המפרץ", אמר אובמה שהבטיח כי ארצו תקיים יותר תמרונים צבאיים עם מדינות האזור.

עיקר החשש של מדינות המפרץ הינו הסכם הגרעין המתגבש בין אירן לבין המעצמות ובכלל מעורבותה הצבאית במספר סכסוכים במזרח התיכון. אובמה שב והדגיש כי הפתרון לסוגיית הגרעין לא אומר פתרון כל המשברים של אירן. "ההסכם עם אירן יכלול אמצעים שיסייעו לנו לבחון מחויבותם", אמר הנשיא והוסיף, "על אירן לעשות מאמץ בכדי שהאמון והביטחון של הקהילה הבינלאומית ישוב".