דיווח: "אירן ניסתה לרכוש ציוד גרעיני במסמכים כוזבים"

שיחות גרעין או התעצמות צבאית בחשאי? גורמים באו"ם ובמערב דיווחו כי אירן ניסתה לרכוש השנה ציוד, שיכול לקדם את תכנית הגרעין שלה, אך הרשויות בצ'כיה בלמו את העסקה. אחד המקורות הוסיף כי אירן ככל הנראה "סיפקה מסמכים כוזבים כדי לחמוק מסנקציות"

מתקני הגרעין באירן, ארכיון (אל ערביה)

למרות המגעים להסכם עם המעצמות, אירן ממשיכה בעסקאות צד לרכישת יכולות גרעיניות? הרפובליקה האסלאמית ניסתה לרכוש מצ'כיה "משלוח גדול של טכנולוגיה רגישה" למטרות גרעין, אך העסקה בוטלה בגלל מסמכים מזויפים - כך חשפה הבוקר (חמישי) סוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

מומחים מטעם האו"ם ומעצמות המערב הסבירו כי המסמכים שהגישה אירן "עוררו חשד" בצ'כיה, שהחליטה למנוע את העסקה. התקרית החדשה עשויה לעורר חשש במערב לגבי כוונותיה של אירן, לקראת תום שיחות הגרעין בסוף חודש יוני. אחד הגורמים המקורבים הוסיף: "זה מעורר שאלה לגבי הנכונות של אירן לבלום את תכנית הגרעין בתמורה להקלה בסנקציות".

על פי הדיווח, נסיון הרכישה שכשל הופיע בדוח מיוחד של האו"ם שנחשף לעיני רויטרס. הגורמים טענו כי בחודש ינואר האחרון אירן ניסתה לקנות מדחסים, שעשויים לשמש גם למטרות גרעיניות ולהעברת גז טבעי, מהחברה האמריקנית Howden CKD על אדמת צ'כיה - אך הרשויות בלמו את המהלך. לא דווח מי תיווך בעסקה, אך על פי הרישומים אירן הגישה "הצהרות כוזבות" עבור ההזמנה.

"הרוכש וחברת ההובלה סיפקו מסמכים כוזבים כדי להחביא את מקור העסקה ויעד המשלוח, כדי לעקוף את הסנקציות", הוסיפו הגורמים. באו"ם סירבו להגיב באופן רשמי לדיווח על העסקה שנבלמה, ששווייה מוערך ב-61 מיליון דולרים.