אזהרה מהאג לישראל: העבירו מידע על צוק איתן

התובעת של בית הדין הבינ"ל, שהחל בינואר בבדיקה מקדימה של טענות הפלסטינים לביצוע פשעי מלחמה בעזה, קראה להציג מידע בנוגע להתנהלות צה"ל במבצע. היא התריעה כי אם ישראל לא תשתף פעולה - תיפתח חקירה חד צדדית בנושא

צוק איתן, ארכיון (רויטרס)

מסר מדאיג לישראל: התובעת הכללית של בית הדין הבינלאומי בהאג מזהירה את ישראל כי אם לא תספק מידע אמין אודות אירועי מבצע "צוק איתן", היא תיאלץ לפתוח בחקירה מלאה שבמרכזה חשד לפשעי מלחמה שבוצעו על ידי ישראל, וזאת על סמך טענות הפלסטינים בלבד. דבריה מגיעים על רקע הסירוב הישראלי לשתף פעולה עם ועדת הבדיקה הבינלאומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון שהעניקה התובעת פאטו בנסודה לסוכנות הידיעות איי.פי, היא טענה כי טרם קיבלה מידע מגורמים רשמיים משני הצדדים אודות הלחימה בקיץ שעבר בעזה. התובעת הדגישה כי הדבר לא ישרת רק את ועדת הבדיקה הבינלאומית, אלא את האינטרסים של הישראלים והפלסטינים גם יחד.

בית הדין בהאג, ארכיון (רויטרס)

לטענת המשפטנית הבכירה, משרדה מנסה בתקופה האחרונה ללא הצלחה לקבל את ממצאי הבדיקה הישראלית, כמו גם ליצור קשר עם הצד הפלסטיני. עם זאת, היא הדגישה כי אנשי בית הדין קיבלו לידיהם עדויות וממצאים ממקורות שונים, אך סירבה לחשוף על מי מדובר.

התובעת ציינה כי משרדה מנסה להשיג דוח של ארגון "שוברים שתיקה" הישראלי, האוסף עדויות של חיילים ישראלים שלחמו בעזה.

"אם המידע המבוקש לא יגיע לידיי, ניאלץ למצוא אותו במקום אחר", הזהירה בנסודה במהלך הריאיון. "ייתכן שנצטרך בסופו של דבר להסתמך על הטענות של צד אחד בלבד". היא הוסיפה כי טרם החלה חקירה רשמית בנושא וכינתה את ההליך הנוכחי של איסוף המידע "שקט".

צוק איתן, ארכיון (רויטרס)

התובעת הדגישה כי היא מודעת לעניין הרב שנוצר סביב הנושא, אך טענה כי תפעל באופן עצמאי ונטול פניות, "ללא כל שיקולים פוליטיים", כהגדרתה. לדבריה, אנשיה יבחנו לא רק את שהתרחש בעזה, אלא גם את הבנייה הישראלית בהתנחלויות ואת פשעי המלחמה שביצע החמאס - בעיקר ירי אלפי הרקטות לעבר איזורים מיושבים בישראל.