בגלל חוסר תיאום: הסיוע מישראל לנפאל לא נשלח

כ-30 טונות של תרופות, מזון ומטהרי מים נאספו על מנת לסייע לנפאלים - עוד לפני רעידת האדמה הקטלנית השנייה שהכתה הבוקר. אבל, הציוד לא הועמס על המטוס שהמריא אתמול לנפאל בגלל מחלוקת בין משרדי הממשלה ו"אילוצים ביטחוניים"

משלחת החילוץ בנפאל, ארכיון (דובר צה"ל)

חוסר תיאום בירוקרטי מנע הטסה של סיוע ישראלי לנפאל: כ-30 טונות של ציוד רפואי והומניטרי דחוף נאסף בשבועיים האחרונים בישראל לאחר רעידת האדמה הקודמת, שגרמה למותם של 8,000 איש ולעשרות אלפי פצועים. כעת מתברר כי הציוד, שנאסף על ידי ארגוני סיוע ישראלים על פי הנחיות משרד החוץ לא הוטס אתמול (שני) לנפאל בגלל מחלוקת בין משרדי הממשלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משרד החוץ התחייב בפני ארגוני הסיוע שהציוד ההכרחי שייאסף מהתרומות יועבר לנפאל. הציוד כולל תרופות, מזון עתיר קלוריות, כלי חפירה, שמיכות ומטהרי מים - סיוע הכרחי לנפגעי האסון. הוא אמור היה להיות מועמס על המטוס שהמריא אתמול לנפאל כדי להחזיר את המשלחת הישראלית, אך הושאר מאחור. מי אשם? הגרסאות השונות של משרדי הממשלה סותרות זו את זו.

ההריסות בנפאל, היום (Sky News)

במשרד החוץ טוענים כי משרד הביטחון חזר בו מההתחייבות לקחת את הציוד. מנגד, במשרד הביטחון אמרו כי מהרגע הראשון יידעו את ארגוני הסיוע ומשרד החוץ שלא ניתן יהיה להעמיס את הציוד על המטוס שיוצא לנפאל בגלל אילוצים מבצעיים שתלויים בנחיתה ובפריקה של המטען שם.

באל על הסבירו כי מדובר ב"אילוצי טיסה ומבצעי טיסה" שלא אפשרו לקחת את הציוד. כך או כך, הסיוע ההכרחי - במיוחד לאחר רעידת האדמה השנייה שאירעה היום - נותר בישראל, למרות שהוא נחוץ מתמיד בנפאל.