טיבי תוקף את חוק הלאום – באו"ם

ח"כ אחמד טיבי יוצא מהזירה הפוליטית המקומית, ונאבק בחוק הלאום – מבחוץ. בכינוס של האו"ם בהשתתפות פרלמנטרים מכל העולם תקף טיבי את הצעת החוק השנויה במחלוקת. "איך במדינה שטוענת שהיא דמוקרטית נעדר ערך השוויון מחוק היסוד שלה?", תהה, "מי כמוכם יודע איפה ומתי בהיסטוריה התרחשו מקרים כאלו"

סערת חוק הלאום מגיעה לאו"ם: בעוד רבים מהפוליטיקאים מגיבים לחוק הלאום בזירה הפוליטית המקומית, ח"כ אחמד טיבי גינה היום (ראשון) את הצעת החוק השנויה במחלוקת - באו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכנס פרלמנטרים מכל העולם על הסכסוך הישראלי-פלסטיני אמר טיבי כי "ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו שוקדת בימים אלו על העברת חוק המגדיר את ישראל בחוק יסוד כמדינת הלאום של העם היהודי, ומבטל את הזכויות הקולקטיביות של המיעוט הערבי - התושבים הילידים המהווים 20% מהאוכלוסיה אשר מופלים לרעה בכל תחומי החיים".

"לדוגמה, 8% בלבד מהעובדים בסקטור הציבורי הם ערבים, בגלל מדיניות ההדרה", טען טיבי. "שר החוץ ליברמן קרא לאזרחים היהודים להחרים את מקומות המסחר ביישובים הערבים, ואפילו נתניהו בעצמו איים על האזרחים הערבים בביטול אזרחותם בגלל מחאתם וכעסם על הירצחו של ח'יר חמדאן בכפר כנא. הוא אף הציע לנו לנטוש את ארצנו ומולדתנו אם המדיניות שלו לא מוצאת חן בעינינו".

"האם אתם יודעים שנתניהו מחק את המילה שוויון מחוק המדינה היהודית המוצע?", פנה טיבי לשאר הפרלמנטרים שנכחו בדיון, "איך במדינה שטוענת שהיא דמוקרטית נעדר ערך השוויון מחוק היסוד שלה? היום מפוטרים עובדים ערבים ממקום עבודתם בגלל השתייכותם האתנית ורוב הציבור הישראלי תומך בזאת, כפי שעשה ראש עיריית אשקלון כשהורה להפסיק את עבודתם של ערבים בעיר. מי כמוכם יודע איפה ומתי בהיסטוריה התרחשו מקרים כאלו".

"החוק לא יוריד את יוקר המחיה ולא יוזיל את מחירי הדיור"

מוקדם יותר היום הביעה גם מפלגת בל"ד את מורת רוחה מחוק הלאום. "זהו צעד נוסף בהוצאת החברה הערבית אל מחוץ לחוק וגזילת הלגיטימציה שלו תוך שלילת זכויותיו האזרחיות והזכות האלמנטרית לייצוג", נמסר מהמפלגה.

"החוק הוא לא רק גזעני, אלא נותן הכשר גורף לחקיקה גזענית, בוודאי בהיותו חוק יסוד", הוסיף יו"ר הסיעה, ח"כ ג'מאל זחאלקה.

"הכשר גורף לחקיקה גזענית". זחאלקה (פלאש 90)

מהמרכז המשפטי עדאלה, הפועל לזכויות המיעוט הערבי בישראל, נמסר כי "החוק אינו מחדש דבר מבחינת הגדרת המדינה כיהודית. אין בו שום תועלת משפטית. המוטיבציה מאחוריו היא לחדד את הרעיון שהאזרחים הערבים הם אזרחים סוג ב', אזרחים מופלים שלעולם לא יהיו שווים".

ממרכז מוסאווא, המרכז הרפורמי לדת ומדינה, נמסר כי "חוק הלאום הוא הוכחה לבלבול של ממשלה שלא מסוגלת להחליט מיהו יהודי. הוא יתווסף לחוקי יסוד שכבר הגדירו את ישראל כיהודית ולעשרות חוקים שהעניקו זכויות יתר ליהודים בישראל ובעולם, והתעלמו מחמישית מאזרחי המדינה. החוק נועד להגביר את המתח בין יהודים וערבים. הוא לא יוריד את יוקר מהחיה, לא יוזיל את מחירי הדיור, ולא יוביל לצמיחה כלכלית".