בכיר טורקי: בלי התנצלות - ננתק את כל היחסים עם ישראל

באנקרה מחריפים את הטונים כלפי ירושלים. בכיר שם אמר כי אם דרישת ארדואן לא תתמלא וראש הממשלה נתניהו לא יתנצל על תקרית ה"מרמרה", ייפסקו כל הקשרים עם ישראל. בינתיים, מסתמנת דחייה נוספת בהגשת דוח פאלמר של האו"ם על אירועי המשט

שעות ספורות אחרי הדיווחים בטורקיה על כוונתו של ראש ממשלתם, רג'פ טאיפ ארדואן, לנתק את היחסים הכלכליים עם ישראל - מחריפים הטונים מאנקרה, וכעת מאיימים כי אם לא ייענה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדרישתם ויתנצל על מות אזרחיהם בהשתלטות על ה"מרמרה" אשתקד - יסתיימו בכך יחסי שתי המדינות כליל.

על רקע הבהרתו של נתניהו כי אינו מתכוון למלא אחר דרישות הטורקים, למרות הלחץ האמריקני הרב עליו לעשות זאת, אמר לעורך חדשות החוץ של חדשות 2, ערד ניר, גורם טורקי בכיר כי בכוונת אנקרה "לרדוף את ישראל בפורומים בינלאומיים שונים" - עד שתבוא ההתנצלות שאותה דורשים שם.

במקביל לסירובה של ישראל להתנצל, ממשיכים האמריקנים להפעיל לחץ גם על טורקיה לסיים את המתיחות עם ישראל כדי שלא ליצור זעזוע במזרח התיכון, בהתחשב בהשפעתה הרבה של טורקיה על האזור. עם זאת, מתקשים בוושינגטון להגיע לתוצאה של ממש מהלחצים, שכן אין בידיהם כלים כדי לדחוק בהם לעשות זאת. ארצות הברית אינה מעבירה סיוע כספי לטורקיה, בניגוד לתמונת המצב באשר למצרים.

עוד עיכוב בהגשת דוח פאלמר

בינתיים, חל עיכוב נוסף בהגשת דוח פאלמר של האו"ם הנוגע לאירועים על סיפון ה"מרמרה". ברשת ב' של "קול ישראל" דווח הערב כי חברי הוועדה טרם הגישו את מסקנותיהם למזכ"ל האו"ם משום שחבריה לא הצליחו לגבש דעה אחידה.

דוברו של באן קי-מון סירב להטיל על מי מהצדדים את האחריות לדחיית פרסומו של הדוח, ואמר כי מזכירות האו"ם עדיין מקווה לקבל אותו לידיה עוד לפני ספטמבר. בירושלים אמרו היום כי טורקיה היא שביקשה לדחות את פרסום המסמך וכי ישראל הודיעה לה שלא תתנגד לכך. לעומת זאת, אמרו דחו את הדברים באנקרה וגלגלו את האחריות לפתחה של ישראל. מקורות דיפלומטיים באו"ם אמרו כי הידיעות על כך שהדוח אמור היה להתפרסם מחר הגיעו מירושלים ומאנקרה - ולא ממטה האו"ם בניו-יורק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת