ארה"ב על חוק הלאום: "ישראל צריכה לשמור על עקרונותיה הדמוקרטיים"

הממשל האמריקני מתייחס לאפשרות שישראל תקבע בחוק את הגדרתה כמדינה יהודית ודמוקרטית. "החוק עדיין בתחילת דרכו, אך אנחנו מצפים מישראל שתשמור על עקרונותיה הדמוקרטיים", אמר דובר מחלקת המדינה

החוק שמעורר סערה בממשלה, מעורר ביקורת גם מעבר לים: דובר מחלקת המדינה האמריקנית התייחסה הערב (שני) לחוק הלאום השנוי במחלוקת, וקרא לישראל לשמור על מאפייניה הדמוקרטיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דובר מחלקת המדינה, ג'ף רתקה, התייחס לנושא הטעון ואמר כי "החוק עוד רק בתחילת דרכו ומדובר בשלב מוקדם, אבל העמדה של ארצות הברית הייתה ונשארה שישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית, ואנחנו מצפים שישראל תשמור על עקרונותיה הדמוקרטיים".

"נדהמתי לגלות שחוק 'הלאום' שאני מנסה לקדם במשך מספר שנים יחד עם חברים רבים, באופן מפתיע משך את האש גם של הממשל האמריקאי", התייחס ח"כ זאב אלקין, מיוזמי החוק, לדברים שנאמרו בארה"ב. "אני מודה לבני בריתנו במחלקת המדינה האמריקאית שדווקא בימים אלה מצאו זמן להתפנות לבעיה הכי 'אקוטית' בעולם כולו- ללמד קצת דמוקרטיה את הציבור הישראלי. הייתי ממליץ להם להסיר את הדאגה מלבם. נוכל לשמור על יסודות דמוקרטים גם בלי עזרה והכוונה של השותף הבכיר מעבר לאוקיינוס".

"נעביר את החוק - עם הסכמה או בלעדיה"

ההתייחסות האמריקנית לחוק הלאום מגיעה לאחר שהבוקר החליטה הקואליציה על דחיית ההצבעה סביב החוק בשבוע. על פי הערכות במערכת הפוליטית, הדחייה נעשתה במטרה להגיע עם לפיד ולבני על נוסח חדש ומוסכם - ולהביא את החוק להצבעה במועד מאוחר יותר, בניסיון לשמור על שלמות הקואליציה.

שעות בודדות לאחר ההחלטה, ראש הממשלה נשמע מעט לוחמני יותר, כשאמר בישיבת סיעת הליכוד כי הוא "נחוש להעביר את חוק הלאום - עם הסכמה או בלעדיה. זה חוק חשוב מאוד להבטחת עתידו של עם ישראל בארץ ישראל ומדינת ישראל". עם זאת הוא התייחס לדחייה ואמר כי הוא מוכן לתת סיכוי להידברות: "בחוק חשוב כזה ודאי חשוב למצות את אפיקי ההידברות. אם ניתן להשיג הסכמה רחבה ככל האפשר - זה עדיף".

בישיבת סיעת התנועה הבהירה שרת המשפטים ציפי לבני כי "לא תהיה דמוקרטיה בלי מדינת העם היהודי, לא תהיה מדינת העם היהודי בלי דמוקרטיה על פי השקפת עולמנו כאן בתנועה ואנחנו לא היחידים. זה החזון שמאחד את עם ישראל. מהסיבה הזאת התנגדתי וכולנו מתנגדים לאותו חוק שמפר את האיזון, פוגע בערכי מגילת העצמאות ובציונות ומביא את מדינת ישראל למקום רע".

בישיבת סיעת יש עתיד תקף שר האוצר יאיר לפיד את נתניהו ואמר כי "הוא מנסה להחזיר אותנו לעסקנות, לסחטנות, למשחקי אינטרסים, לשחיתות שלטונית, לזה שמוכרים את המדינה בשביל הפריימריז ובשביל קבלני קולות, לזה שלאף אחד לא אכפת מהמדינה, כי כל מה שחשוב להם זה הכיסא שלהם וחברי המרכז שלהם".