נתניהו: "אני רוצה לראות זעזוע, הוקעה"

נתניהו האשים את אבו מאזן בהסתה, ואת העולם בשתיקה. "יש כאלה שעוד מתעקשים בימים אלה להעניק לפלסטינים פרס בדמות הכרזה על מדינה פלסטינית", אמר בעקבות הטבח בי-ם. בהמשך פירט את תכניתו למאבק בטרור

"אני קורא לכל ראשי המדינות של העולם התרבותי: אל תפלו בין דם לדם. אני רוצה לראות זעזוע והוקעה עמוקה ובלתי מתפשרת של מעשי הרצח הללו של ישראלים, של יהודים". כך אמר הערב (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה שבה התייחס לטבח בבית הכנסת "קהילת יעקב" בירושלים, שבו נרצחו ארבעה בני אדם ושמונה נוספים נפצעו . את מסיבת העיתונאים העברנו בשידור ישיר כאן בחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו בעיצומה של מתקפת טרור בירושלים", פתח נתניהו את דבריו. "היום, באמצע תפילת שחרית, כשהם עטופים בטליתות ותפילין, נטבחו ארבעה רבנים. ארבעה יהודים תמימים וטהורים. אברהם שמואל גולדברג, משה טברסקי, אריה קופינסקי וקלמן זאב לוין. יהי זכרם ברוך. אנחנו שולחים תנחומים למשפחות ואיחולי החלמה לפצועים ובהם שוטרים גיבורים שבפעולתם מנעו אסון כבד עוד יותר.

זירת הפיגוע (קובי גדעון / לע"מ)

"חיות האדם שביצעו את הטבח הזה באו טעונים בשנאה ובהסתה תהומיות נגד העם היהודי ומדינתו. חמאס, התנועה האסלאמית והרשות הפלסטינית מפיצים אין-ספור עלילות נגד מדינת ישראל.

"הם אומרים שהיהודים מטמאים את הר הבית. הם אומרים שאנחנו מתכוונים להרוס את המקומות הקדושים בו ולשנות את סדרי התפילה בו. הכל שקר. השקרים הללו גבו גם חיים של תינוקת בת שלושה חודשים, חיה זיסל-בראון, שהגיעה לכותל לביקור ראשון עם הוריה שרצו להודות לאלוהים על שנתן להם אותה".

"אמנם הפעם אבו מאזן גינה את מעשה הטבח, וטוב שכך", המשיך ראש הממשלה, "ואני זוכר שגינה גם את רצח שלושת הנערים, אבל זה לא מספיק. בהמשך של אותו משפט גינוי הוא קשר את זה למעשים דמיוניים שאין להם שום שחר שישראל כביכול מבצעת בהר הבית".

נתניהו פירט כיצד יאבק בטרור. הוא ציין כי הנחה להרוס את בתי המחבלים שביצעו את הטבח, לזרז את הריסת בתי המחבלים שביצעו פיגועים קודמים וכן להגביר את האכיפה והענישה נגד מחבלים כמו גם הוצאה מהחוק של ארגונים מתסיסים והגברת האבטחה בירושלים. הוא אף קרא לאזרחי ישראל "לגלות עירנות מרבית ולכבד את החוק. כמדינה, נבוא חשבון עם כל הטרוריסטים ומשלחיהם, אבל אסור לאף אחד לקחת את החוק לידיו גם אם הרוחות סוערות והדם בוער".

4 אלמנות, 24 יתומים. הזירה (רויטרס)

"מחלקים ממתקים"

בדבריו התייחס ראש הממשלה למותו של נהג האוטובוס אתמול, ש"על פי ממצאי הדוח הפתולוגי שפורסמו ברבים - התאבד. אבל זה לא מנע מאותם גורמים מסיתים להפיץ את עלילת הדם כאילו נרצח בידי יהודים. ההסתה הזאת תרמה את חלקה לטבח המזעזע שבוצע הבוקר במקום קדוש בזמן תפילה. מה שמזעזע זה לא רק האכזריות של הטבח, אלא גם צהלות השמחה בעזה ובבית לחם ובמקומות אחרים, שם מחלקים ממתקים, מניפים גרזנים באוויר ומשבחים את ה'שאהידים'.

הוא הוסיף: "ברחבי הרשות הפלסטינית יש הסתה יומיומית, שעה שעה. שם לא רק הופכים את הרוצחים השפלים ביותר לגיבורי התרבות הפלסטינים, שם לא רק הופכים את הרוצחים השפלים ביותר לגיבורי התרבות הפלסטינית, אלא יש הסתה בלתי פוסקת נגד עצם קיום המדינה, ביטחון האזרחים - בבתי הספר, בתקשורת, במסגדים. זה שורש הסכסוך. הסירוב להכיר ולחנך לקיומה של מדינת היהודים".

המחבלים. רסאן ועודאי אבו אל'גמל (חדשות 2)

נתניהו סיפר כי בשבוע שעבר נסע לירדן ונפגש עם המלך עבדאללה ומזכיר המדינה האמריקני קרי. "קראנו יחד להרגעת הרוחות והשבת השקט", אמר. "לצערי, התשובה שקיבלנו מהרשות הפלסטינית היא הכרזה על 'יום זעם' בירושלים. היום כולם ראינו את התוצאה".

גורמי ביטחון אמרו הערב כי המחבלים, רסאן (27) ועודאי (22) אבו אל'גמל משכונת ג'בל מוכבר בדרום ירושלים, אינם משתייכים להתארגנות טרור כלשהי וככל הנראה פעלו לבדם.

בהכנת הידיעה השתתף ניר דבורי.