האיחוד האירופי: לא נטיל סנקציות על ישראל

שרת החוץ של האיחוד האירופי הכחישה את הדיווחים על ענישה מתוכננת נגד ישראל. לדבריה, שרי החוץ של האיחוד האירופי "דנים יותר בהתחלת תהליך חיובי בין הישראלים לפלסטינים" מאשר בבידוד או ענישה

הבנייה לא תלווה בענישה. ארכיון (רויטרס)

לוחצים על ישראל - אך ללא סנקציות: האיחוד האירופי הודיע כי בניגוד לדיווחים, מדינות האיחוד לא מתכוונות להחליט על צעדי ענישה נגד ישראל גם אם זו תפעל כנגד הקמת שתי מדינות. עם זאת, שרת החוץ של האיחוד הצהירה כי תעשה ככל שביכולתה להחזיר את ישראל והרשות הפלסטינית לשולחן הדיונים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השרה פדריקה מוגריני התבקשה להגיב לדיווחים ב"הארץ", לפיהם בכירים באיחוד גיבשו רשימת סנקציות נגד ישראל בעקבות המשך הבנייה בהתנחלויות. על פי הדיווח, המסמך כללי צעדים כנגד חברות אירופאיות הפועלות ביהודה ושומרון במזרח ירושלים, אך מוגריני אמרה בתגובה כי "לא דנו בבידוד או סנקציות נגד אף אחד - אין לנו תכניות מהסוג הזה". לדבריה, המסמכים שהוצגו בנושא הם ישנים, ובהם רק נידונה "השערת עבודה טכנית" ולא צעדים מהותיים נגד ישראל.

עוד טענה השרה כי הדיון בנושא השבוע בין שרי החוץ של האיחוד האירופי עסקו "יותר בהתחלת תהליך חיובי בין הישראלים לפלסטינים כדי להתניע את תהליך השלום, ולא שאלה של בידוד או סנקציות נגד אף אחד". מוגריני הוסיפה כי האיחוד האירופי "מתכוון לבנות אפשרות למסגרת אזורית לדיונים, בה נשתף פעולה לא רק עם ארצות הברית אלא גם עם מדינות ערביות".

"לא עוסקים בבידוד". מוגריני (AP)

שרי החוץ האירופי פרסמו היום הודעת גינוי לבנייה במזרח ירושלים וביהודה ושומרון: "פעולות אלו מטילות ספק לגבי המחויבות לפתרון בדיאלוג, וצריך להימנע ממעשים אלו". דיפלומטים אירופאים טענו לאחרונה כי האיחוד האירופי "בוחן דרכים חדשות" ללחוץ על ישראל על מנת לעצור את הבנייה בהתנחלויות.