גרמניה: חרם על הופעת אמנים מהשטחים?

ילדים החברים בלהקת "קינדרלעך" נאלצו להסתיר את העובדה שהם מתגוררים מעבר לקו הירוק, לאחר שמנהלת האירוע הגרמנית טענה ש"זה עלול לעורר בעיה". חברי הלהקה: "אנחנו מופיעים בכל העולם וממעטים לעסוק בפוליטיקה"

הילדים במהלך ההופעה השנויה במחלוקת (אתר להקת קינדרלעך)

אירוע התרמה ישראלי שנערך בגרמניה לווה באקורדים צורמים לאחר שהמארגנים ניסו למנוע מילדים תושבי יהודה ושומרון שלא להופיע באירוע. על מנת להופיע התבקשו הילדים חברי להקת ה"קינדרלעך", שחלקם מתגוררים מעבר לקו הירוק, להסתיר את מקום מגורם - דווקא באירוע פרו-ישראלי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האירוע מעורר המחלוקת, שבו הותרמו כספים לידידי בית החולים שיבא, נערך לפני כשבוע וחצי בארמון הנשיאות הגרמני במעמד רעייתו של נשיא גרמניה יואכים גאוק. במהלך ההכנות נדרשו חברי להקת הילדים החרדית הקינדרלעך להעביר את הפרטים האישיים שלהם לצרכי ביטחון.

ימים ספורים לאחר מכן הודיעה מתאמת האירוע בצד הגרמני למקבילתה הישראלית, שמבירור שנעשה התגלה כי שלושה מתוך שבעת החברים בלהקה מתגוררים מעבר לקו הירוק - דבר שעשוי להוות בעיה לדבריה. בשלב זה נשקלו מספר אפשרויות, בהן צמצום ההרכב - כלומר הופעה ללא הילדים שמתגוררים בהתנחלויות - או ביטול ההופעה. הורי הילדים התנגדו מהרגע הראשון לכל אפשרות שהילדים יידרשו לשקר או להכחיש את מקום מגוריהם.

(אתר להקת קינדרלעך)

"ממעטים ככל הניתן לעסוק בפוליטיקה"

לבסוף הוחלט על פשרה: אף אחד לא ישאל שאלות והילדים לא יצטרכו לשקר לגבי מקום מגוריהם. ההופעה התקיימה בסופו של דבר, תוך הסתרה חלקית של זהות הילדים. שגרירות גרמניה בישראל סירבה להגיב לידיעה.

מהלהקה נמסר בתגובה: "להקת ה'קינדרלעך' מופיעה באירועים רבים בארץ ובכל רחבי העולם. אנחנו ממעטים ככל הניתן לעסוק בענייני פוליטיקה ומשתדלים לעשות את המוטל עלינו על הצד הטוב ביותר. לפני מספר שבועות הוזמנו לאירוע שאורגן על ידי חוג ידידי בית החולים שיבא בארמון נשיא גרמניה ונענינו בשמחה. כשבוע לפני האירוע התבקשנו להעביר את פרטי הזהות של ילדי הלהקה.

"מחוג ידידי בית החולים שיבא נמסר לנו כי ישנה בעיה מסויימת עם שניים מהילדים. לבסוף הוחלט כי הנושא לא יעלה והילדים יופיעו ולא ישאלו שאלות . ראוי לציין לשבח את הנהלת חוג ידידי שיבא שניהלו את המופע הזה בצורה ראויה ואחראית , וכמו האירוע עצמו שהופק ברמה הגבוהה ביותר, גם במקרה זה הם הוכיחו מקצוענות ואחריות".

מבית החולים שיבא נמסר בתגובה: "למנהל המרכז הרפואי לא ידועה כל התניה כאמור. ההיפך הוא הנכון - אשת נשיא גרמניה אירחה בחון ובחיבה במעון הרשמי של נשיא גרמניה את ידידי 'שיבא' בגרמניה בערב שכולו עבוד והצדעה למדינת ישראל ול'שיבא' בפרט. בערב נאספו תרומות חיוניות עבור המרכז הרפואי".