קרי: "יש הסכמה על צעדים להרגעת המצב בירושלים"

בתום פגישתו עם רה"מ נתניהו ומלך ירדן עבדאללה, אמר מזכיר המדינה האמריקני כי המנהיגים הסכימו על צעדים שנועדו להפחית את המתיחות בין ישראל לפלסטינים: "יש לשמור על הסטטוס-קוו בירושלים". קרי ציין כי הצדדים הביעו מחוייבות לפעול למניעת הסלמה

ינסו לצנן את גל ההסלמה. ארכיון (פלאש 90, AP, חדשות 2)

על רקע גל הטרור וההסלמה במזרח ירושלים, נפגשו הערב (חמישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והמלך עבדאללה בירדן. בתום הפגישה אמר קרי כי המנהיגים הסכימו על צעדים שנועדו להפחית את המתיחות בין הישראלים לפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קרי ציין כי הובעה מחויבות מצד כל הצדדים לשמור על הסטטוס-קוו באתרים הקדושים במזרח ירושלים. לדבריו, ישראל וירדן, הנושאות באחריות משותפת לנעשה במסגד אל-אקצא שבמתחם הר הבית, הסכימו על צעדים להרגעת המצב בבירה והחזרת הביטחון.

"הישראלים והירדנים הודיעו כי ינקטו את הצעדים הנחוצים להפחתת המתיחות", אמר קרי. "אני יודע שזה לא יקרה בין לילה, אבל המנהיגות בשני הצדדים הוכיחה שהיא מחויבת לשמירת השקט. הגעתם לפגישה, והשיחות עמם הבהירו לי ששניהם מוכנים לעשות את המהלכים הדרושים לשם שמירת הסטטוס קוו".‬‎

"אי אפשר לא להגיב על האירועים" (AP)

המתיחות הנפיצה בבירה מטרידה גם את האמריקנים, שהחליטו ליזום פגישת פסגה משולשת כדי לדון בדרכים שיובילו לרגיעת האווירה. בין השאר שוחחו המנהיגים גם על האפשרות לחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים.

בעקבות התגברות ההסלמה, נפגש אתמול מלך ירדן בעמאן עם אבו מאזן. בשיחתם, מתח המלך עבדאללה ביקורת על הצעדים הפרובוקטיביים שנוקטת ישראל בירושלים, כך להגדרתו, והזהיר כי המשך הבנייה בהתנחלויות תחריב כל סיכוי לשיקום מאמצי השלום.

"אנחנו נמצאים בתקופה של טרור עממי"

בצמרת המשטרה ורשויות האכיפה השתדלו לשדר היום מסר מרגיע, אך לא שאנן. השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' אמר בטקס משטרתי כי הרשויות "יעשו הכל כדי להוריד את רמת האירועים", אך העריך שגל מתקפות הטרור עוד לא תם.

כשלושה שבועות לאחר שהתחלף בפועל מפקד מחוז ירושלים, ערכה המשטרה הבוקר טקס חילופים רשמי שבו הועבר השרביט מניצב יוסי פריינטי - שהודיע לפני כחודש וחצי על פרישתו מהמשטרה - לניצב משה (צ'יקו) אדרי.

השר אהרונוביץ' אמר בטקס כי "אנחנו נמצאים בתקופה של טרור עממי - בירושלים, גוש עציון וגם בתל אביב. אני מניח שעדיין יהיו פיגועים - אני מקווה שלא, אבל אני מניח שכן". השר הדגיש כי "אי אפשר שלא נגיב על האירועים - יש עדיין אירועים בעיקר על קו התפר".

אהרונוביץ' שידר מסר מרגיע על המהומות סביב העיר העתיקה בירושלים: "הר הבית הוא המוקד ולא יהיו פשרות, נשמור על הסטטוס קוו. הביקורים בהר ימשיכו ולא נאפשר לקיצונים לשנות את הסטטוס קוו".

בהכנת הידיעה השתתף ירון שניידר