דיווח: מדינות נוספות באירופה יכירו במדינה פלסטינית

אחרי ששוודיה הכריזה בחודש שעבר על הכרה במדינה פלסטינית, מדינות נוספות באיחוד האירופי מאיימות ללכת בעקבותיה. הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי דיפלומטים באירופה העבירו מסר לעמיתיהם האמריקנים ולפיו – אם לא יתחדש תהליך השלום, לא יהיה מנוס מהכרזה חד צדדית

יזכה להכרה ממדינות אירופה? (רויטרס)

צונאמי מדיני? כמה מבנות בריתה הקרובות של ארצות הברית באירופה מאיימות ללכת בדרכה של שוודיה ולהכיר באופן חד צדדי במדינה פלסטינית - כך מדווח העיתון וול סטריט ג'ורנל מפי בכירים באירופה ובוושינגטון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"איננו מתכוונים להמתין לנצח", אמר דיפלומט אירופי בכיר, שהבהיר כי המהלך ייצא לפועל אם אירופה לא תבחין במאמץ אמיתי להחיות את תהליך השלום. "מדינות נוספות צפויות ללכת בעקבות שוודיה", הוסיף הבכיר.

בימים האחרונים נפגש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם בכירים ערבים ופלסטינים ודן עמם במתיחות הגואה בירושלים ובמצב תהליך השלום. במקביל דנו בכירים באירופה ובארצות הברית בניסיון הפלסטיני לזכות בהכרה באו"ם - ייתכן שגם באמצעות הצבעה במועצת הביטחון.

יילכו בעקבות שוודיה? מרקל וקמרון (רויטרס)

מלבד ההכרזה של שוודיה בחודש שעבר, הפרלמנט בבריטניה העביר החלטה בלתי מחייבת על הכרה במדינה פלסטינית. החלטה דומה צפויה לעלות להצבעה בשבועות הקרובים גם בפרלמנט בצרפת.

לאחרונה הצהיר שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס, כי כישלון של תהליך השלום יוביל בסופו של דבר לכך שארצו תכיר במדינה פלסטינית. גם שר החוץ של אירלנד אמר כי בכוונת ארצו לקדם את התמיכה בהכרזה כזו.

בחודש שעבר הודיע משרד החוץ השוודי באופן רשמי כי המדינה, החברה באיחוד האירופי, מכירה במדינה פלסטינית עצמאית. מדובר בצעד שנעשה על ידי ממשלת השמאל החדשה במדינה, לאחר שהממשלה הקודמת נמנעה מהמהלך, למרות קריאות מצד הקהילה המוסלמית הגדולה במדינה הסקנדינבית.