ירדן תחזיר את השגריר מישראל לעמאן

המתיחות הגוברת בהר הבית מעיבה גם על היחסים בין ישראל לירדן. בעקבות רצף האירועים האלימים במתחם אל אקצא, הודיע משרד החוץ של ירדן על זימון שגרירה להתייעצויות בעמאן. במקביל, הגישה ירדן לאו"ם תלונה נגד מה שהיא מכנה "ההתנהלות התקיפה של ישראל" במתחם הקדוש. ישראל בתגובה: החלטת ירדן אינה תורמת להרגעת הרוחות

הגישה תלונה באו"ם נגד התוקפנות הישראלית. (רויטרס)

ממשלת ירדן הודיעה על החזרת שגרירה בישראל להתייעצות בעמאן, זאת במחאה על מה שהיא מכנה "ההחרפה של הפעולות האלימות שמפעילה ישראל בירושלים". במקביל, הגישה ירדן מחאה רשמית למועצת הביטחון של האו"ם בגין גישתה התוקפנית של ישראל במתחם הקדוש, כך לשון העתירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בטקס שנערך בראשית השבוע לציון 20 שנה להסכם השלום בין ישראל לירדן, התייחס שגריר הממלכה ההאשמית לשורת האירועים האחרונה בירושלים, וקרא לישראל להימנע מנקיטת צעדים חד-צדדים בהר הבית. לדבריו, בפעולותיה במתחם מפרה ישראל את ההסכם שעליו חתמו שתי המדינות בשנת 1994.

במקביל, שיגרה ירדן תלונה רשמית נגד ישראל למועצת הביטחון של האו"ם, ובה טענה לפעילות תקיפה מצד הכוחות הישראלים בירושלים ובמקומותיה הקדושים.

ברשות הפלסטינית הצטרפו לגינויים והאשימו את כוחות הביטחון הישראלים בעימותים האלימים. עומאר אלקסוואני, האמון על ענייני מסגד אל אקצא ברשות, טען כי הפגיעה בעשרות הפלסטינים הבוקר בהר הבית היא המשך של גל האלימות כלפי האוכלוסייה הפלסטינית מאז ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין היהודי, יהודה גליק.

עם זאת, בשבועות האחרונים פעל יושב ראש הרשות הפלסטינית במטרה להרגיע את האווירה הנפיצה בירושלים. בהתייחסו לגל ההתפרעויות בבירה, אמר אבו מאזן כי הוא מצטרף לקריאתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לצנן את הלהבות ולמנוע את בעירת השטח.

ישראל הגיבה להחלטה הירדנית להחזיר השגריר: "אנו מצטערים על החלטת ירדן שאינה תורמת להרגעת הרוחות, אלא להפך, ומצפים מירדן לגנות את האלימות היזומה המכוונת מרמאללה ואת רצח החפים מפשע שנגרמה ממנה", נכתב בהודעה.