צרפת: הפרלמנט ידון על הכרה במדינה פלסטינית

חברי פרלמנט ממפלגת השלטון בצרפת מתכוונים להביא הצעת החלטה המכירה באופן סמלי במדינה פלסטינית עצמאית להצבעה בממשלה. בדיון שייערך היום ישתתף גם שר החוץ לורן פביוס, שככל הנראה יתמוך במהלך. על פי ההערכות, ההצעה תובא להצבעה בשבועות הקרובים

הפגנה פרו פלסטינית בפריז (AP)

אחרי ההכרה השוודית והבריטית בפלסטין, כעת מגיע תורה של צרפת? חברי פרלמנט ממפלגת השלטון הסוציאליסטית מגבשים בימים אלה הצעת החלטה להכרה במדינה הפלסטינית שתועבר להצבעה בממשלה - כך מדווח היום (רביעי) העיתון "לה מונד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההחלטה לקדם את ההצעה התקבלה במהלך דיון שנערך אתמול בבית התחתון של הפרלמנט, שבו השתתפו חברים במפלגת השלטון. את המהלך מקדמת אליזבת' גיגו, ראשת ועדת החוץ של הבית התחתון וככל הנראה היא תובא להצבעה בשבועות הקרובים.

"ההצעה היא כלי להגיע להסכם סופי בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני", נכתב לקראת הדיון שיערך היום בהצעה. שר החוץ הצרפתי לורן פביוס כבר אמר בעבר שצרפת תכיר במדינה פלסטינית בסופו של דבר, אך ביקש לתזמן את המהלך כך שלא יפגע בתהליך השלום.

היום צפויה פגישה נוספת של חברי המפלגה, בהשתתפות פביוס. כמו בהצעה הבריטית בחודש שעבר, גם היוזמה הצרפתית מדברת על הכרה סמלית בלבד במדינה פלסטינית, שלא תוכר על ידי הממשלה. עם זאת, במפלגה הסוציאליסטית מקווים כי הצעד עשוי לעודד את הממשלה בצרפת לשנות את מדיניותה בנושא.

יכירו בפלסטין? הולנד ואבו מאזן (רויטרס)

צרפת תצטרף לבריטניה ושוודיה?

בשבוע שעבר הודיע משרד החוץ השוודי באופן רשמי כי המדינה, החברה באיחוד האירופי, מכירה במדינה פלסטינית עצמאית. מדובר בצעד שנעשה על ידי ממשלת השמאל החדשה במדינה, לאחר שהממשלה הקודמת נמנעה מהמהלך, למרות קריאות מצד הקהילה המוסלמית הגדולה במדינה הסקנדינבית.

לפני כשלושה שבועות הצביע הבית התחתון של הפרלמנט הבריטי בעד הכרה במדינה פלסטינית ברוב של 274 תומכים מול 12 מתנגדים בלבד. למרות העובדה שמדובר בדיון סמלי ולא מחייב, מדובר בחיזוק משמעותי למאמצים הדיפלומטיים שמוביל יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.