ארה"ב: "הבנייה בירושלים מצערת"

המתיחות בין ישראל לארה"ב נמשכת: שעות ספורות לאחר אישור התוכנית לבניית 500 יחידות הדיור בשכונת רמת שלמה שבמזרח ירושלים, אומרים במחלקת המדינה כי הם "מתנגדים לצעד בנקודת זמן רגישה זו"

אחרי שהוועדה המחוזית לתכנון לבנייה בירושלים אישרה את תכניות הבנייה להקמתן של 500 יחידות דיור ברמת שלמה, גינתה הערב (שני) מחלקת המדינה האמריקנית את המהלך, והביעה דאגה על קבלת ההחלטה דווקא בתקופה בה המצב בירושלים במתיחות שיא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה מצער שלאחר הבעת העמדה החד-משמעית של ארצות הברית, והגינוי הגורף בשבוע שעבר של הקהילה הבינלאומית, הרשויות בחרו להמשיך ולהתקדם", אמר אדגר וסקז, דובר מטעם מחלקת המדינה.

"ארצות הברית מתנגדת לבנייה בירושלים בתקופה רגישה זו", הוסיף הדובר, והדגיש כי משרד החוץ האמריקני נמצא בקשר הדוק עם ירושלים על מנת להבהיר את עמדת וושינגטון בעניין. "המשך הבנייה בהתנחלויות הינו צעד לא-לגיטימי ואנחנו מתנגדים באופן מוחלט לצעדים חד צדדיים שיחרצו את העתיד של ירושלים".

הוועדה אישרה התכניות על אף הגינויים

על אף הגינויים מצד הממשל בוושינגטון, אישרה היום הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים הקמת 500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה, הנמצאת מעבר לקו הירוק. במסגרת התכנית המקורית 640 יחידות דיור היו אמורות להיות מאושרות, אך לבסוף החליטו חברי הוועדה לאשר 500 יחידות בלבד, על מנת למנוע פגיעה בטבע.

סגן השר אופיר אקוניס בירך על החלטת הוועדה המחוזית ואמר: "כל ממשלות ישראל בנו בירושלים וכך אנחנו: בנינו, בונים ונמשיך לבנות בירושלים, בירת העם היהודי מזה 3000 שנה".

בשבוע שעבר גינתה מחלקת המדינה האמריקנית את הבנייה ברמת שלמה ואמרה כי היא עומדת בסתירה לסיכומי המשא ומתן עם הפלסטינים. "ארצות הברית מגנה את הבנייה", הדגישה דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי. "אנו ממשיכים להבהיר את עמדתנו בעניין ההתנחלויות הבלתי חוקיות, ומתנגדים נחרצות לקביעות באשר לגורל ירושלים".

גם באיחוד האירופי לא חסכו בתגובה חריפה לדברים, והזהירו כי אלה יגררו גינוי חריף אם יתבררו כנכונים. "אימות של הדיווחים בנושא יעלה שוב שאלות ממשיות באשר למחויבותה של ישראל למשא ומתן עם הפלסטינים", אמר דובר מטעם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. "האיחוד יוכל רק לגנות החלטה רעה שכזו בעיתוי רע שכזה, אם אכן זו תצא לפועל".