למרות הגינויים: אושרה בניית 500 יחידות דיור ברמת שלמה

בצל המתיחות בין ישראל לארה"ב סביב הבנייה במזרח ירושלים, אישרה הוועדה המחוזית לתכנון בעיר את התוכנית להקמת כ-500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה. הממשל האמריקני תקף בעבר את המהלך כשטען כי "הדבר אינו מסייע לקידום השלום"

בנייה בשטחים. ארכיון (רויטרס)

על אף הגינויים מצד הממשל בוושינגטון והאיחוד האירופי, אישרה היום (שני) הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז ירושלים הקמת 500 יחידות דיור בשכונת רמת שלמה, הנמצאת מעבר לקו הירוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במסגרת התכנית המקורית 640 יחידות דיור היו אמורות להיות מאושרות, אך לבסוף החליטו חברי הוועדה לאשר 500 יחידות בלבד, על מנת למנוע פגיעה בטבע.

סגן השר אופיר אקוניס בירך על החלטת הוועדה המחוזית ואמר: "כל ממשלות ישראל בנו בירושלים וכך אנחנו: בנינו, בונים ונמשיך לבנות בירושלים, בירת העם היהודי מזה 3000 שנה".

בשבוע שעבר גינתה מחלקת המדינה האמריקנית את הבנייה ברמת שלמה ואמרה כי היא עומדת בסתירה לסיכומי המשא ומתן עם הפלסטינים. "ארצות הברית מגנה את הבנייה", הדגישה דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי. "אנו ממשיכים להבהיר את עמדתנו בעניין ההתנחלויות הבלתי חוקיות, ומתנגדים נחרצות לקביעות באשר לגורל ירושלים".

גם באיחוד האירופי לא חסכו בתגובה חריפה לדברים, והזהירו כי אלה יגררו גינוי חריף אם יתבררו כנכונים. "אימות של הדיווחים בנושא יעלה שוב שאלות ממשיות באשר למחויבותה של ישראל למשא ומתן עם הפלסטינים", אמר דובר מטעם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. "האיחוד יוכל רק לגנות החלטה רעה שכזו בעיתוי רע שכזה, אם אכן זו תצא לפועל".

"תוקפים אותי". נתניהו (Michal Fattal/Flash90)

בכירים בממשל: "נתניהו פחדן עלוב"

אישור התכניות מגיע על רקע המתיחות הגוברת ביחסים בין ארצות הברית לישראל, לאחר שבשבוע שעבר ציטט העיתונאי ג'פרי גולדברג הבכירים בממשל האמריקני, שכינו את ראש הממשלה נתניהו "פחדן עלוב", והדגישו כי "הדבר היחיד שמעניין אותו זה הישרדות פוליטית".

"הדבר הטוב בנתניהו הוא שהוא פוחד להתחיל מלחמות", אמר אחד הבכירים. "הדבר הרע בו הוא שהוא לא יעשה דבר כדי להגיע להסדר עם הפלסטינים או עם המדינות הערביות הסוניות. הוא לא רבין, לא שרון ולחלוטין לא בגין. פשוט אין לו אומץ". עוד נכתב, כי כבר בשנה הבאה הממשל האמריקני עלול להסיר את ההגנה הדיפלומטית על ישראל באו"ם.

גולדברג כתב כי שוחח עם בכיר אחר בממשל אובמה שמעורה ביחסים בין ארצות הברית לישראל, וגם הוא הסכים עם דברי חברו שלפיהם "נתניהו פחדן" ואף כינה אותו "שחצן", "אטום" ו"לוקה בתסמונת אספרגר" בכל הנוגע לתהליך המדיני עם הפלסטינים. הוא אף הגדיל לעשות ואמר כי גם בנושא האירני ראש הממשלה מהסס. לשיטתו, בוושינגטון לא מאמינים עוד כי נתניהו ייצא למתקפת-מנע על מתקני הגרעין של אירן.

"מאוחר מדי עבורו לעשות משהו בנושא", הדגיש הבכיר הנוסף. "לפני שנתיים-שלוש זו הייתה אפשרות, אבל הוא לא יכול היה ללחוץ על הכפתור. זה היה שילוב של לחץ מצידנו וחוסר הרצון מצידו לנקוט צעד דרמטי. עכשיו זה כבר מאוחר מדי". איש הממשל האמריקני המשיך: "ההרגשה כעת היא שנתניהו מבלף. הוא לא כמו בגין ב'מבצע אופרה' (מבצע הפצצת הכור הגרעיני בעירק ב-7 ביוני 1981).

נתניהו: "הותקפתי כי הגנתי על ישראל"

בשבוע שעבר הגיב נתניהו אש למתקפה החריפה של בכירים בממשל אובמה נגדו. "המתקפה עליי באה רק בגלל שאני מגן על מדינת ישראל", אמר בדברים שנשא  במליאת הכנסת בדיון לזכרו של רחבעם (גנדי) זאבי ז"ל. "כשיש לחצים על ישראל לוותר על ביטחונה - הכי קל לוותר", אמר נתניהו. "מקבלים מחיאות כפיים בטקסים על מדשאות ואחר כך באים הטילים והמנהרות. כראש ממשלה אני עומד על ביטחון ישראל. אכפת לי מכל אזרח ואזרח ומחיי כל חייל וחייל".

"הייתי בשדה הקרב פעמים רבות, סיכנתי את חיי למען המדינה ואני לא מוכן לעשות ויתורים שיסכנו את המדינה שלנו", הוא הוסיף. "צריך להבין, האינטרסים העליונים שלנו אינם עומדים בראש מעייניהם של אותם גורמים אנונימיים שתוקפים אותנו ואותי אישית. אם לא הייתי מגן, אם לא הייתי עומד בנחרצות על האינטרסים שלנו, לא היו תוקפים אותי".

"למרות כל המתקפות שאני סופג, אמשיך להגן על המדינה שלנו ועל אזרחי ישראל", הדגיש נתניהו. "אני מכבד ומוקיר את הקשר העמוק שלנו עם ארצות הברית. הוויכוחים עמה לא באים על חשבון הקשר העמוק בין העמים והמדינות. הברית האסטרטגית והערכית בין המדינות נמשכת ותימשך".