שרת החוץ השוודית: "בשמחה אתן לליברמן ריהוט מאיקאה"

אחרי ההכרה במדינה פלסטינית מצד שוודיה, אמר שר החוץ כי "היחסים במזה"ת מורכבים יותר מרהיטים באיקאה". מקבילתו בשטוקהולם עקצה ואמרה כי תשמח לשלוח לו רהיט, "שיראה שגם להרכבה עצמית צריך פרטנר משתף פעולה"

המתיחות הדיפלומטית עם שוודיה גוברת: לאחר ששר החוץ אביגדור ליברמן מתח ביקורת קשה על ההכרה השוודית במדינה פלסטינית וטען כי "היחסים במזרח התיכון מורכבים יותר מרהיט להרכבה עצמית של איקאה", הגיבה שרת החוץ מרגוט וולסטורם בעוקצנות והציעה לשלוח לו ארון להרכבה עצמית, "שיראה שגם להרכבה עצמית צריך פרטנר משתף פעולה"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לרשת CNN הערב (חמישי) הגנה השרה וולסטרום על עמדת ממשלתה: "אנחנו חושבים שזה הזמן הנכון, היה לנו מצב חמור בקרקע - התנחלויות חדשות, אלימות נוספת והקצנה בקרב הצעירים". וולסטרום, שהביעה תקווה כי ההכרה תחזיר את הצדדים לשולחן המשא ומתן, אמרה כי שוודיה שואפת "ליצור קצת יותר איזון בין הצדדים ולהחזיר את הדינמיות לשיחות כדי לתת תקווה לצעירים, שיידעו שיש אלטרטנטיבה לעוד מלחמה וסכסוך".

שר החוץ אביגדור ליברמן הורה גם על החזרת השגריר הישראלי בשוודיה, והשרה הודתה כי הממשל "ציפה לביקורת ולשימוש בכלים הדיפלומטים שזמינים לישראל". למרות המחאה הישראלית, וולסטרום הביעה אמון ביחסי החוץ עם ישראל: "אני בטוחה שזה לא ישמיד את שיתוף הפעולה המצוין שיש בין שתי המדינות. אנחנו נמשיך להשקיע בזה ואנחנו מקווים שנצליח לעשות את זה עם פרטנר, שבעתיד הקרוב יחזור לשולחן הדיונים".

ליברמן: "החלטה אומללה שגורמת נזק"

"ידענו שהם לא יאהבו את ההחלטה, אבל היא התקבלה על ידי יותר ממאה מדינות לפנינו, וכנראה שהם נקטו בצעדים אלה גם עבור מדינות אחרות בתגובה לתמיכה", הוסיפה. "אלו לא צעדים נגד שוודיה כמדינה, וחשוב להפריד בין הדברים".

שעות קודם לכן הורה ליברמן על החזרת השגריר הישראלי יצחק בחמן משטוקהולם. ממשרד החוץ נמסר כי החזרת השגריר משוודיה נועדה להתייעצות לנוכח החלטת הממשלה השוודית להכיר במדינת פלסטין. "החלטת ממשלת שוודיה להכיר במדינה פלסטינית היא החלטה אומללה, שמחזקת את הגורמים הקיצוניים ואת הסרבנות הפלסטינית", כתב ליברמן בעמוד הפייסבוק שלו. 

"הסיכוי היחיד להגעה להסדר הוא בניהול מו"מ כנה בין ישראל לפלסטינים, ואילו צעדים כאלו רק מחזקים את הדרישות הלא-ריאליות של הפלסטינים ומרחיקים את ההסדר", הוסיף שר החוץ. "חבל שממשלת שוודיה בחרה לנקוט צעד הצהרתי שיש בו הרבה נזק ואין בו כל תועלת. על ממשלת שוודיה להבין שהיחסים במזרח התיכון מורכבים יותר מרהיט להרכבה עצמית של איקאה, ויש לנהוג בענין באחריות וברגישות".

ברשות הפלסטינית כבר בירכו על המהלך: יושב ראש הרשות אבו מאזן תיאר את ההכרה כ"צעד היסטורי", ריאד אל מאליכי, שר החוץ הפלסטיני אמר "אנו מברכים על ההכרזה, אנו מודים לממשל ולעם השוודי על ההכרה הזו, אנו מודים להם על ההחלטה האמיצה שהתקבלה למרות הלחץ שהופעל על שוודיה מאז שהכריזה לראשונה על נכונותה לצאת בהכרזה כזו"