רג'וב: לא מגנה את ניסיון הרצח

בריאיון לחדשות 2 סירב בכיר הרשות הפלסטינית לצאת נגד ניסיון ההתנקשות בפעיל הימין יהודה גליק. "אני לא רוצה לראות אף אחד נהרג או מותקף, לא חשוב מי, אבל מה הוא עושה שם?", אמר. במקביל קרא רג'וב לשני הצדדים לשוב לשולחן המשא ומתן על מנת לקדם את רעיון שתי המדינות

בכיר הרשות הפלסטינית ג'יבריל רג'וב סירב היום (חמישי) לגנות את ניסיון ההתנקשות בחייו של פעיל הימין יהודה גליק אמש במרכז ירושלים. בריאיון מיוחד לחדשות 2 הבהיר רג'וב: "אני לא מגנה. אני לא רוצה לראות אף אחד נהרג או מותקף, לא חשוב מי הוא, אבל מה הוא עושה שם?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מי שאחראי על כל מה שקורה במזרח ירושלים - ואני יודע שהמצב בוער וקשה - הוא ממשלת ישראל והמדיניות שלה", הוסיף רג'וב. "הפלסטינים סובלים ומשלמים מחיר בגלל שהם תחת כיבוש אכזרי וגזעני. במקום לדבר על מי עשה את זה, צריכים לחשוב איך שמים קץ לסבל של שני העמים".

"תסתכלו על הצד השני, תסתכלו מה קורה בסילוואן, במסגד אל אקצה - זו פרובוקציה ואני חושב שתהיה לזה תגובה", אומר רג'וב. "זה מעגל דמים משני הצדדים. מה עושה פייגלין? הוא איש קיצוני ולא מכיר בזכותנו להתפלל באף מקום בירושלים. זו הסתה גזענית שתדחוף את כולם לפינה ודגל לבן לא יבוא מהצד הפלסטיני".

יהודה גליק (פלאש 90, סלימאן קאדר)

"הגיע הזמן לדבר על העתיד"

רג'וב טוען כי בחברה הפלסטינית ישנו קונצנזוס על כך שישראל מנסה לחלק את מסגד אל אקצה, "כמו שחילקתם את מערכת המכפלה אחרי הטבח של ברוך גולדשטיין". "במקום לדבר על למה, בואו נגיד מה אנחנו רוצים", אמר. "זה מתחיל בזה שכל אחד מכיר בעצם קיומו של הצד השני וזכותו לחיות במדינה עצמאית משלו".

"הסטטוס קוו קיים מאז 67, אז בואו נכבד אותו", אומר רג'וב. "אני מקווה הישראלים יבינו שהגיע הזמן שנשב ונדבר על העתיד, איך נבנה את העתיד של ילדינו ונכדינו. בהנהגה הפלסטינית מאמינים בעצם קיומה של המדינה שלכם".

הר הבית במוקד המחלוקת (רויטרס)

כשנשאל האם הוא תומך בקיומה של מדינה יהודית, הדגיש רג'וב כי הדבר אינו נוגע לו. "זה לא מעניין אותי, תקרא לזה מה שאתה רוצה", הוא אומר. "אני מכיר בזה שיש פה עם, קוראים לו עם ישראל וזכותו לחיות בשלום, בביטחון, בדו קיום, אבל בגבולות 67".

"סגירת הר הבית - הכרזת מלחמה"

מוקדם יותר תקף יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בחריפות את ההחלטה הישראלית לסגור את הר הבית למתפללים ואמר כי מדובר ב"הכרזת מלחמה". דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, הוסיף ואמר לסוכנות הידיעות כי "סגירת מסגד אל-אקצא היא הכרזת מלחמה של ישראל על העם הפלסטיני והמקומות הקדושים לו. זו גם הכרזת מלחמה נגד האומה הערבית והאומות המוסלמיות".

"הכרזת מלחמה". אבו מאזן (רויטרס)

בחמאס בירכו היום על ניסיון ההתנקשות ואמרו כי כך מגיע "לפושע ציוני שטימא את מסגד אל אקצא". דובר הזרוע הצבאית של ארגון הטרור אבו עוביידה אמר "ירושלים הייתה הניצוץ שהדליק את המלחמה האחרונה בעזה ותהיה הניצוץ של המערכה לשחרור. ירושלים תהיה גולת הכותרת של המאבק והכיוון שאליו תפנה ההתנגדות עד לשחרורה מידי אחרון הציונים המטמאים ועושקים אותה".

"אנו מברכים את הידיים הטהורות והנכבדות של תושבי ירושלים שלחצו על ההדק וירו את יריות הנקמה בחזהו של הפושע הציוני הנתעב שטימא את מסגד אל-אקצא", הוסיף. דובר ההנהגה המדינית חוסאם בדראן אמר שניסיון ההתנקשות הוא ״תגובה טבעית על המשך פשעי הכיבוש נגד בני עמנו בעיר ירושלים".