קרי: הקריאה לנתניהו פחדן "מבישה"

מזכיר המדינה האמריקני התנער מהביקורת שהשמיעו בכירים בממשל האמריקני על ראש הממשלה נתניהו וכינו אותו "פחדן, אטום ויהיר". לדבריו, אנחנו מגנים כל מי שמשתמש בשפה שבה עשו שימוש במאמר הזה, האמירות לא משקפות את סגנונו של הנשיא ושלי"

גינוי אמריקני חריף לאמירת ה-Chickenshit נגד נתניהו: אחרי המתקפה חסרת התקדים על ראש הממשלה הישראלי, הצהיר היום (חמישי) מזכיר המדינה האמריקני כי כינויי הגנאי הם "מזיקים ומחפירים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי קרי, "אנחנו מגנים כל מי שמשתמש בשפה שבה עשו שימוש במאמר הזה". מזכיר המדינה הוסיף כי האמירות "לא משקפות את סגנונו של הנשיא וזה לא משקף את סגנוני. זה בלתי מתקבל על הדעת".

אתמול ניסה דובר המועצה האמריקנית לביטחון לאומי להרגיע את הרוחות, וציין כי הדברים "אינם ראויים ואינם משקפים את דעת ממשל אובמה". הדובר, אליסטר בסקי, אמר כי "בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא אובמה יש מערכת יחסים טובה. הם מתייעצים באופן תדיר".

גם במחלקת המדינה הגיבו השבוע לדברים החמורים שנאמרו על נתניהו. "ההתבטאויות האלו אינן ראויות והן אינן במקומן", אמרה הדוברת ג'ן סאקי. "בשום אופן הן לא מייצגות את עמדת ממשלת ארצות הברית. יחסי ישראל וארצות הברית בלתי ניתנים לערעור". "ג'ון קרי יבהיר את הדברים בשיחתו הבאה עם נתניהו", הבטיחה סאקי. "יש לטפל בסוגיות באופן הולם ומכובד ולא בהתקפות אישיות. מלחמת מילים אינה מועילה לאיש".

"קרי יבהיר את הדברים לנתניהו". סאקי (AP)

בכירים בממשל אובמה: "נתניהו לא יעשה דבר כדי להגיע להסדר"

בריאיון לעיתונאי ג'פרי גולדברג שפורסם בכתב העת האמריקני "אטלנטיק" השבוע כינו בכירים בממשל אובמה את ראש הממשלה Chickenshit ("פחדן" בתרגום חופשי) והדגישו: "הדבר היחיד שמעניין אותו זה הישרדות פוליטית".

"הדבר הטוב בנתניהו הוא שהוא פוחד להתחיל מלחמות", אמר אחד הבכירים. "הדבר הרע בו הוא שהוא לא יעשה דבר כדי להגיע להסדר עם הפלסטינים או עם המדינות הערביות הסוניות. הוא לא רבין, לא שרון ולחלוטין לא בגין. פשוט אין לו אומץ". עוד נכתב, כי כבר בשנה הבאה הממשל האמריקני עלול להסיר את ההגנה הדיפלומטית על ישראל באו"ם.

גולדברג כתב כי שוחח עם בכיר אחר בממשל אובמה שמעורה ביחסים בין ארצות הברית לישראל, וגם הוא הסכים עם דברי חברו שלפיהם "נתניהו פחדן" ואף כינה אותו "שחצן", "אטום" ו"לוקה בתסמונת אספרגר" בכל הנוגע לתהליך המדיני עם הפלסטינים. הוא אף הגדיל לעשות ואמר כי גם בנושא האירני ראש הממשלה מהסס. לשיטתו, בוושינגטון לא מאמינים עוד כי נתניהו ייצא למתקפת-מנע על מתקני הגרעין של אירן.

"מאוחר מדי עבורו לעשות משהו בנושא", הדגיש הבכיר הנוסף. "לפני שנתיים-שלוש זו הייתה אפשרות, אבל הוא לא יכול היה ללחוץ על הכפתור. זה היה שילוב של לחץ מצידנו וחוסר הרצון מצידו לנקוט צעד דרמטי. עכשיו זה כבר מאוחר מדי". איש הממשל האמריקני המשיך: "ההרגשה כעת היא שנתניהו מבלף. הוא לא כמו בגין ב'מבצע אופרה' (מבצע הפצצת הכור הגרעיני בעירק ב-7 ביוני 1981).

"הותקפתי רק כי אני מגן על ישראל" (חדשות 2)

נתניהו: "הותקפתי רק כי אני מגן על ישראל"

אתמול השיב נתניהו אש למתקפה החריפה של בכירים בממשל אובמה נגדו. "המתקפה עליי באה רק בגלל שאני מגן על מדינת ישראל", אמר בדברים שנשא היום במליאת הכנסת בדיון לזכרו של רחבעם (גנדי) זאבי ז"ל. "כשיש לחצים על ישראל לוותר על ביטחונה - הכי קל לוותר", אמר נתניהו. "מקבלים מחיאות כפיים בטקסים על מדשאות ואחר כך באים הטילים והמנהרות. כראש ממשלה אני עומד על ביטחון ישראל. אכפת לי מכל אזרח ואזרח ומחיי כל חייל וחייל".

"הייתי בשדה הקרב פעמים רבות, סיכנתי את חיי למען המדינה ואני לא מוכן לעשות ויתורים שיסכנו את המדינה שלנו", הוא הוסיף. "צריך להבין, האינטרסים העליונים שלנו אינם עומדים בראש מעייניהם של אותם גורמים אנונימיים שתוקפים אותנו ואותי אישית. אם לא הייתי מגן, אם לא הייתי עומד בנחרצות על האינטרסים שלנו, לא היו תוקפים אותי".

"למרות כל המתקפות שאני סופג, אמשיך להגן על המדינה שלנו ועל אזרחי ישראל", הדגיש נתניהו. "אני מכבד ומוקיר את הקשר העמוק שלנו עם ארצות הברית. הוויכוחים עמה לא באים על חשבון הקשר העמוק בין העמים והמדינות. הברית האסטרטגית והערכית בין המדינות נמשכת ותימשך".