אבו מאזן: "סגירת הר הבית – הכרזת מלחמה"

ההחלטה לסגור את הר הבית למתפללים עד להודעה חדשה בעקבות הירי אמש ביהודה גליק, ובשל חשש מעימותים, גוררת התבטאויות קשות מצד יו"ר הרשות הפלסטינית שטוען כי זאת הכרזת מלחמה. בחמאס "מברכים את הידיים הטהורות" שביצעו את הירי ואומרים כי התנקשויות ואינתיפאדה הם הדרך "לשחרר את ירושלים"

יו"ר הרשות אבו מאזן (רויטרס)

סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי יו"ר הרשות הפלסטינית יצא היום (חמישי) בחריפות נגד ההחלטה הישראלית לסגור את הר הבית למתפללים, ואמר כי הדבר "מהווה הכרזת מלחמה". בחמאס מברכים על ניסיון ההתנקשות ואומרים כי כך מגיע "לפושע ציוני שטימא את מסגד אל אקצא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, הוסיף ואמר לסוכנות הידיעות כי "סגירת מסגד אל-אקצא היא הכרזת מלחמה של ישראל על העם הפלסטיני והמקומות הקדושים לו. זו גם הכרזת מלחמה נגד האומה הערבית והאומות המוסלמיות".

למרות שרוב הזמן הם לא מסכימים על דבר, במקרה הזה החמאס והפת"ח רואים עין בעין כשהארגון ממהר ללבות את האש. דובר הזרוע הצבאית של ארגון הטרור אבו עוביידה אמר "ירושלים הייתה הניצוץ שהדליק את המלחמה האחרונה בעזה ותהיה הניצוץ של המערכה לשחרור. ירושלים תהיה גולת הכותרת של המאבק והכיוון שאליו תפנה ההתנגדות עד לשחרורה מידי אחרון הציונים המטמאים ועושקים אותה".

חמאס: "אנו מברכים את הידיים הטהורות שלחצו על ההדק"

"אנו מברכים את הידיים הטהורות והנכבדות של תושבי ירושלים שלחצו על ההדק וירו את יריות הנקמה בחזהו של הפושע הציוני הנתעב שטימא את מסגד אל-אקצא". דובר ההנהגה המדינית חוסאם בדראן אמר שניסיון ההתנקשות הוא ״תגובה טבעית על המשך פשעי הכיבוש נגד בני עמנו בעיר ירושלים".

"ההתנגדות בירושלים ירתה באויב מטווח אפס. איומי הכיבוש לא יפחידו את בני עמנו. ניסיון ההתנקשות ואינתיפאדה בירושלים הם הדרך הממשית להרתיע את הכיבוש ולאלץ אותו לסגת מתכוניותיו המכוונות נגד מסגד אל-אקצא״.

נסגר עד להודעה חדשה, הר הבית (רויטרס)

לפני כשבועיים: סוכלה תכנית לפגוע בשוטרים בהר הבית

ההחלטה על סגירת הר הבית התקבלה בתום הערכת מצב שקיימו הלילה ראש הממשלה נתניהו, יחד עם שר הביטחון יעלון, השר לביטחון פנים אהרונוביץ' וראש השב"כ יורם כהן - והיא באה בתגובה לניסיון ההתנקשות אמש בפעיל הימין יהודה גליק. בהערכת המצב עלה חשש כבד של גורמי הביטחון כי תפילות בהר הבית יעוררו מהומות ועימותים אלימים. לכן, כבר מהלילה נסגר הר הבית לכניסת מתפללים יהודים וערבים כאחד - עד להודעה חדשה.

בשבועות האחרונים נרשמו במתחם הר הבית עימותים בין מתפללים לכוחות הביטחון. בתחילת החודש ארבעה חודשים נפגעו באורח קל כשעשרות צעירים ערבים רעולי פנים החלו ליידות אבנים ולירות זיקוקים לעבר כוחות הביטחון המוצבים סמוך לשער המוגרבים. כוח משטרה שפרץ לרחבת המסגדים הניס לאחור את המתפרעים, שנמלטו והתבצרו בתוך מסגד אל-אקצא. משם, הם המשיכו ליידות אבנים, בקבוקי תבערה ואף חומר נוזלי בלתי מזוהה שגרם לצריבות בעורם של השוטרים.

ימים ספורים לאחר מכן, שוטרים שעלו למסגד אל-אקצא בעקבות מידע מודיעיני, מצאו בתוכו מצבורי אבנים, זיקוקים ובקבוקי תבערה - בעזרתם תכננו מבקרים ערביים בהר הבית לפגוע בשוטרים ובמתפללים יהודים.