בכירים בממשל אובמה תוקפים את נתניהו: "פחדן ומבלף. הוא לא רבין, לא שרון ובטח לא בגין"

בכירים בממשל אובמה בהתבטאויות חריפות נגד ראש הממשלה הישראלי. "הוא לא יעשה דבר כדי להגיע להסדר מדיני עם הפלסטינים או עם המדינות הערביות הסוניות", אמר אחד מהם. אחר התייחס לאפשרות של מתקפת-מנע על מתקני הגרעין של אירן: "הוא לא יכול היה ללחוץ על הכפתור; עכשיו כבר מאוחר מדי"

מתקפה חסרת תקדים. ארכיון (AP)

מתקפה חסרת תקדים של בכירים בממשל אובמה כלפי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו: בריאיון לעיתונאי ג'פרי גולדברג שפורסם היום (שלישי) בכתב העת האמריקני "אטלנטיק", מכנים בכירים בממשל אובמה את ראש הממשלה Chickenshit ("פחדן" בתרגום חופשי) ומדגישים: "הדבר היחיד שמעניין אותו זה הישרדות פוליטית".

"הדבר הטוב בנתניהו הוא שהוא פוחד להתחיל מלחמות", אמר אחד הבכירים. "הדבר הרע בו הוא שהוא לא יעשה דבר כדי להגיע להסדר עם הפלסטינים או עם המדינות הערביות הסוניות. הוא לא רבין, לא שרון ולחלוטין לא בגין. פשוט אין לו אומץ". עוד נכתב, כי כבר בשנה הבאה הממשל האמריקני עלול להסיר את ההגנה הדיפלומטית על ישראל באו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גולדברג כותב כי שוחח עם בכיר אחר בממשל אובמה שמעורה ביחסים בין ארצות הברית לישראל, וגם הוא הסכים עם דברי חברו שלפיהם "נתניהו פחדן" ואף כינה אותו "שחצן", "אטום" ו"לוקה בתסמונת אספרגר" בכל הנוגע לתהליך המדיני עם הפלסטינים. הוא אף הגדיל לעשות ואמר כי גם בנושא האירני ראש הממשלה מהסס. לשיטתו, בוושינגטון לא מאמינים עוד כי נתניהו ייצא למתקפת-מנע על מתקני הגרעין של אירן.

"מאוחר מדי עבורו לעשות משהו בנושא", הדגיש הבכיר הנוסף. "לפני שנתיים-שלוש זו הייתה אפשרות, אבל הוא לא יכול היה ללחוץ על הכפתור. זה היה שילוב של לחץ מצידנו וחוסר הרצון מצידו לנקוט צעד דרמטי. עכשיו זה כבר מאוחר מדי".

איש הממשל האמריקני המשיך: "ההרגשה כעת היא שנתניהו מבלף. הוא לא כמו בגין ב'מבצע אופרה' (מבצע הפצצת הכור הגרעיני בעירק ב-7 ביוני 1981 - ע.ו)".

עונה לאמריקנים. נתניהו (פייסבוק)

בנט: אם הדברים נכונים, הרי שהממשל האמריקני מתכוון לזרוק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס

בתגובה על הדברים הקשים, פרסם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הודעה שבה הוא התייצב לצדו של נתניהו. "ראש הממשלה הוא לא אדם פרטי, אלא מנהיג מדינת היהודי והעולם היהודי כולו. קללות חמורות כאלה כלפי ראש ממשלת ישראל הם פוגעניות כלפי מליוני אזרחי ישראל ויהודים בכל העולם".

"לא מנהיג סוריה שטבח 150 אלף מאזרחיו, ולא מנהיג ערב הסעודית שסוקל נשים והומואים זכו לכינוי Chickenshit.  אם מה שנכתב הוא נכון, הרי שהממשל הנוכחי מתכוון לזרוק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס. .אני קורא לממשל בארצות הברית להתנער מהדברים הגסים ולדחות אותם על הסף".

נתניהו עונה לאמריקנים

עוד בטרם פורסמו האמירות הקשות הללו נגדו, נתניהו הגיב הבוקר לדברי מחלקת המדינה האמריקנית והאיחוד האירופי על הכרזתו בדבר בנייה בירושלים. "לא הבנייה אלא הביקורת שנשמעת היא שמרחיקה את השלום", אמר נתניהו. "האמירות המנותקות מהמציאות מרחיקות את הפלסטינים מהמציאות כי הן מטפחות תקוות שווא".

ראש הממשלה התייחס לביקורת במהלך טקס הנחת אבן הפינה לנמל חדש באשדוד ותקף את הדרך שבה נוהגת הקהילה הבינלאומית. "אבו מאזן מסית לרצח יהודים בירושלים והקהילה הבינלאומית שותקת וכשאנחנו בונים באותן שכונות, על כך יוצא קצפה של הקהילה הבינלאומית", אמר.