יו"ר הפרלמנט הירדני: "ישראל תוקפנית כמו ארגון דאע"ש"

לאחר החלטת ראש ממשלת ישראל להמשיך ולבנות ביהודה ושומרון, מתח עליו ביקורת חריפה יו"ר הפרלמנט הירדני. "על הקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ על ישראל כדי שתפסיק לבנות בשטחים", טען הבכיר, שהשווה את המתקפות הישראליות לארגון הטרור הרצחני

הפגנה אנטי-ישראלית בירדן, ארכיון (רויטרס)

חזית מדינית נוספת ממזרח? יו"ר הפרלמנט הירדני, עאטף טראונה, טען כי "התוקפנות של ישראל נגד הפלסטינים לא פחות חמורה ולא פחות טרור מארגון דאע"ש" - כך דווח היום (שני) בסוכנות הידיעות הירדנית "פטרה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, יו"ר הפרלמנט נפגש עם שר החוץ של מלטה וקרא לישראל לשוב לשולחן המשא ומתן באופן מיידי. כמו כן הביא טוארנה חשש מההשלכות של הסלמה ביטחונית נוספת, בעקבות מבצע "צוק איתן".

לדבריו, "הקונפליקט באזור והכשלון במציאת פתרון ארוך טווח לסוגייה הפלסטינית מחייב את הקהילה הבינאלומית להפעיל לחץ על ישראל כדי שתפסיק את הבנייה בהתנחלויות". לאחר מכן טען יו"ר הפרלמנט כי "מה שישאר עושה - ההפרות החוזרות ונשנות כלפי אדמה פלסטינית למרות ההסכם - מעוררת רגשות. המתקפות הללו הן לא פחות חמורות מהטרור שמבצע דאע"ש".

השגריר הזהיר: "ישראל מסכנת את הסכם השלום"

באירוע שנערך אמש לציון 20 שנים לחתימת ההסכם בין ישראל לירדן, התריע שגריר ירדן בישראל כי היחסים בין המדינות עלולים לעלות על שרטון בעקבות הבנייה המתמשכת בהתנחלויות והניסיונות ל"ייהוד" ירושלים. "פעולות מסוג זה שישראל מוציאה אל הפועל מנוגדות לחוק הבינלאומי, ואם הן יימשכו - הן יסכנו את ההסכם בין ישראל לירדן", הזהיר השגריר הירדני בארץ, וואליד עוביידאת.

השגריר התריע מפני הניסיונות של גורמי ימין קיצוניים בישראל לשנות את הסטטוס-קוו הקיים על הר הבית ולקבוע כי על שטחו עמדו בעבר שני בתי מקדש ולפיכך להדגיש את היותו מקודש ליהודים. עוד הזהיר שגריר ירדן כי הבנייה המתמשכת של ישראל בהתנחלויות מחבלת במאמצי הפלסטינים להקמת מדינה עצמאית.

בכנס השתתף גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שעמד על חשיבות היחסים בין ישראל לירדן - ועל הרגעת הרוחות בבירה: "עלינו להימנע ממתיחויות מיותרות במקומות הקדושים. אני נחוש לשלום אך לא אתפשר על ביטחונם ועל חייהם של אזרחי ישראל ולא אהמר עליהם". לדברי יעלון, "דווקא עתה, בשנים בהן המזרח התיכון סוער וגועש וחדשות לבקרים אנו נחשפים לעוד שינוי ועוד מהפכה, מאפשר הסכם השלום בין ישראל לבין הממלכה ההאשמית הירדנית לשמור על יציבות ועל שקט יחסי בגבולות".

דבר שעלול להעיב עוד יותר על היחסים בין שתי המדינות הוא הפרסום שהביא לראשונה כתבנו הפוליטי עמית סגל אתמול במהדורה המרכזית, לפיו ראש הממשלה נתניהו החליט לחזק את הברית עם האגף הימני בקואליציה - מה שיוביל לבנייה נרחבת בשטחים.