משבר? יעלון: "יש מחלוקות, אך ארה"ב עדיין בעלת הברית האסטרטגית"

בריאיון ל"וושינגטון פוסט" שנערך בטרם פורסם כי הממשל האמריקני מנע ממנו לפגוש בכירים, מתעקש שר הביטחון יעלון כי בין ירושלים לוושינגטון אין משבר. "בין הפנטגון לצה"ל יש קשר בלתי ניתן לערעור"

יש מחלוקות, ארה"ב בעלת ברית" (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון העניק בסוף השבוע ריאיון ל"וושינגטון פוסט" שנערך בטרם פורסם כי הממשל האמריקני מנע ממנו לפגוש בכירים, שבו הוא התייחס למתח בין ישראל לארצות הברית וכן להתבטאויותיו השנויות במחלוקת בעבר כלפי מזכיר המדינה האמריקני קרי, על האיום הנשקף לישראל מאירן ודאע"ש והסכסוך הישראלי-פלסטיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בין הפנטגון לצה"ל יש קשר בלתי ניתן לערעור", אמר יעלון, אך מיד לאחר מכן נשאל לגבי יחסי הפוליטיקאים הבכירים במדינות. "יש לנו מחלוקות, אך ארצות הברית היא בעלת הברית האסטרטגית של ישראל".

בהתייחסו לתקרית עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי שבמהלכה נחשף כי כינה אותו "משיחי ואובססיבי", הוא אמר: "התגברנו על זה", ועומת עם התבטאות של קרי עצמו שאמר באחרונה כי היעדר אופק מדיני לפלסטינים מוביל את חלקם להצטרף לדאע"ש. "לצערי", אמר יעלון, "הסכסוך בינינו לפלסטינים מושפע מכל מיני תפיסות מוטעות. אנו לא מוצאים קשר בין ההתקוממות בתוניסיה, המהפכה במצרים, העימותים בעירק לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

"מקור הסכסוך הוא סירובם העיקש של הפלסטינים להכיר בקיומנו כמדינה הלאום של העם היהודי. אם זה אבו מאזן שמסרב לכך או קודמו ערפאת". יעלון נשאל האם הסכמות טריטוריאליות יובילו להסכם בין הצדדים, והשיב בשלילה.

"התגברנו על זה". קרי (AP)

"יהיה זה שלב נוסף בסכסוך - בדיוק כפי שקרה עם רצועת עזה. התנתקנו ממנה אך קיבלנו התקפות בתמורה. הסכסוך הוא על קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ולא על הקמתה של מדינה פלסטינית. כל שטח שניתן לפלסטינים אחרי הסכמי אוסלו הפך לתא טרור.

"אחרי מבצע 'צוק איתן', נסיגה מהגדה המערבית נראית בלתי הגיונית. אם ניסוג משם נתמודד עם 'חמאסטן' נוספת. חמאס ישתלט על הגדה המערבית. רק באחרונה חשפנו רשת טרור ברמאללה. 96 מחבלים נעצרו".

"חמאס? לא סתם ארגון טרור"

שר הביטחון נשאל מדוע החליט, בשיתוף עם ראש הממשלה נתניהו, לסיים את מבצע "צוק איתן" ולא לכבוש את רצועת עזה. "זו הייתה החלטה נכונה. מתחילת המבצע הבנו שזו תהיה טעות לשלוח את חיילינו להשתלט על הרצועה. חמאס הוא לא ארגון קיקיוני. עשרת אלפים חייליו מאומנים ומצוידים היטב והידע שלהם נלמד מאירן. זה לא סתם ארגון טרור".

"אנו מאמינים שלחמאס יש אינטרס להשאיר את המצב בגבול עזה רגוע", אמר יעלון בהתייחסו לשאלת חידוש המנהרות ההתקפיות. "הם והג'יהאד האסלאמי שילמו מחיר כבד ב'צוק איתן'".