לפיד מודה: "יש משבר ביחסים עם ארה"ב"

על רקע חילופי הדברים בין הממשל האמריקני לרה"מ, והכתף הקרה שספג השר יעלון בביקורו בארה"ב, אומר שר האוצר כי יש לפעול לשיקום היחסים בין המדינות: "היחסים חיוניים"

שר האוצר יאיר לפיד מודה היום (שבת) כי חלה בעת האחרונה הידרדרות ביחסי ישראל וידידתה הגדולה ביותר - ארה"ב. "יש משבר עם האמריקנים וצריך לטפל בזה כמו עם משבר", אמר לפיד באירוע שבתרבות בתל אביב. "היחסים הללו חיוניים וצריך לעשות הכל כדי לצאת מהמשבר הזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דבריו של לפיד נאמרים על רקע מערכת היחסים המתוחה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא האמריקני אובמה, כמו גם הדיווחים על כך שגורמים אמריקניים בכירים מנעו פגישות רמות דרג בין שר הביטחון יעלון למזכיר המדינה קרי ולסגן הנשיא ביידן במהלך ביקורו השבוע בארה"ב.

"כשר אוצר וחבר קבינט אני יודע עד כמה חשובים וחיוניים היחסים הטובים עם ארה"ב למדינת ישראל. על מדינת ישראל לעשות הכל, כל דבר, כדי לצאת מהמשבר ולחזור ליחסים טובים", אמר לפיד שטען כי המתיחות בין המדינות היא שהביאה לכך שישראל אינה חלק מהוועידה האזורית במתקיימת במצרים.

מתיחות בצמרת, אובמה ונתניהו (רויטרס)

בתחילת החודש נרשם שיא חדש במתיחות בין ירושלים לוושינגטון לאחר שראש הממשלה נתניהו טען כי הדרישה האמריקנית למנוע בנייה בירושלים ומעבר יהודים לחלקים מסוימים בבירה נוגדת את הערכים האמריקנים. בממשל בוושינגטון לא נשארו חייבים וטענו כי "הערכים האמריקניים הללו הם המנחים את התמיכה הבלתי מעורערת בישראל, ובהעברת המימון לכיפת ברזל".

לפיד התייחס גם לתהליך המדיני והטיל את האחריות לפירוק המו"מ על אבו-מאזן. "קשה מאוד לשבת למו"מ שאבו-מאזן מדבר איתך על שאהידים בהר הבית. הפתרון האמיתי היחידי הוא תהליך מדיני אזורי. אני לא חסיד של דיבורי השלום, אני רוצה היפרדות מהפלסטינים", הדגיש שר האוצר.