בנט נגד קרי: "תמיד מאשימים את היהודים"

מתקפה חריפה של השר בנט נגד מזכיר המדינה האמריקני, לאחר שזה טען כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני מסייע לארגונים קיצוניים דוגמת דאע"ש. "האמירה היא זריקת עידוד לטרור העולמי", קבע בנט. "טרור לא מצדיקים, בטרור נלחמים". השר ארדן הצטרף לביקורת: "הכרת קרי - חרפה לוגית שעלולה לעודד שפלות מוסרית"

שוב מתיחות בין ירושלים לבין וושינגטון: השר נפתלי בנט מתח היום (שישי) ביקורת חריפה על דבריו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שקשר בין הסכסוך הישראלי-פלסטיני להתחזקות דאע"ש. "מתברר שגם כשבריטי מוסלמי עורף ראש של בריטי נוצרי, תמיד יהיה מי שיאשים את היהודי", אמר בנט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"את הטרור לא מצדיקים, בטרור נלחמים. האמירה שהסכסוך הישראלי-פלסטיני מחזק את דאע"ש היא זריקת עידוד לטרור העולמי", הוסיף בנט. "אני מציע להקשיב לדאע"ש ולהאמין להם: אלה טרוריסטים שרוצים להשתלט על כל המזרח התיכון. אפשר או להילחם בזה או להסביר את זה. הבחירה ביד העולם והוא יישא בתוצאותיה".

גם השר גלעד ארדן (הליכוד) הצטרף לביקורת על דברי קרי: "אני דווקא מכבד את קרי ומאמציו, אבל כל פעם מחדש כשהוא שובר שיאים של חוסר הבנה לאזורנו ולמהות הסכסוך במזרח התיכון אני מתקשה לכבד את דבריו. חוסר כבוד? זה הגורם להתחזקות דאע"ש? איך לא חשבנו על זה קודם?".

השר הוסיף כי "אפילו הנשיא אובמה אמר בנאומו באו"ם שצריך להרפא מהאשליה כאילו הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא המקור לכל הבעיות במזה"ת. האם מישהו סיפר למזכיר המדינה שישראל מוכנה לחידוש המו"מ?  רק הסרבנות וההסתה הפלשתינית ממשיכים למנוע כל ניסיון לחידושו. אז אולי כדאי שג'ון קרי יקשיב לנשיא שלו, לפני שהוא ממהר להכריז הכרזות שמייצגות חרפה לוגית ועלולות לעודד שפלות מוסרית".

הסכסוך מחזק את דאע"ש? (AP)

הלילה קרא מזכיר המדינה קרי לישראל ולפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן. "לא היה מנהיג אחד שפגשתי במזרח התיכון שלא העלה בפניי את הצורך להגיע לשלום", אמר קרי באירוע לציון חג הקורבן, "מכיוון שהסכסוך מעודד גיוס צעירים לארגונים קיצוניים והוא מקור לזעם ותסיסה ברחוב הערבי. על אנשים להבין את הקשר בין הדברים".

"עלינו למצוא דרך שבה שתי המדינות האלה יוכלו לחיות יחד, זו לצד זו", הוסיף קרי. "חיוני שנמצא דרך לחזור למשא ומתן. אני עדיין מאמין שזה אפשרי ועדיין מאמין שעלינו לפעול לשם כך".

מבטיח את המשך השקט. אבו מאזן (רויטרס)

בתוך כך הבטיח אמש יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי השקט ברצועת עזה יישמר "השנה ובשנה הבאה". אבו מאזן אמר את הדברים לקבוצת תורמים עמם נועד ברמאללה, בניסיון להרגיע אותם ולעודד אותם להשקיע את כספם בפיתוח ושיקום הרצועה.

אבו מאזן אף ציין בהקשר זה כי שוחח עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, ואף הפיג לדבריו את חששותיו בנושא. "אמרתי לו שאנחנו אחראים לשמירת הפסקת האש", טען אבו מאזן. "אמרתי לו שאינני חוזה עתידות, אבל בשנה הנוכחית ובשנה הבאה לא יהיו עימותים נוספים".